Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

Darbuotojams      Vartotojams

 

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Prisijungti 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė , tel. (8 5) 265 2255, el. p. d.cenyte@archyvai.lt. 

 

 

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Mūsų paskyros socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Tarptautinės archyvų dienos šventės Lietuvos valstybės archyvuose

2018-06-11

Tarptautinė archyvų diena Lietuvoje minima kasmet birželio 9 dieną nuo 2009 m. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai, 1948 m. būtent birželio 9-ąją UNESCO įsteigė Tarptautinę archyvų tarybą.

Šiais metais birželio 8 d. Lietuvos centrinis valstybės archyvas pakvietė Vilniuje veikiančių archyvų darbuotojus ir bendruomenę į jau tradicija tapusią archyvų dienos šventinę pietų iškylą. Iškylos metu buvo vaišinamasi ir šnekučiuojamasi. Renginio dalyviams muzikinį pasirodymą surengė Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skyriaus vedėjas ir dainuojamosios poezijos atlikėjas Povilas Girdenis, smuiko ir akordeono muzika džiugino Lietuvos centrinio valstybės archyvo Kino dokumentų skyriaus darbuotojo Česlovo Pečiulio ir jo bičiulio Henriko Badoko duetas.

 

  

Nuotraukų autorė Larisa Dmuchovskaja

Archyvų darbuotojus ir bendruomenę sveikino Lietuvos vyriausiasis archyvaras dr. Ramojus Kraujelis ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys.

Ne paslaptis, jog archyve saugomi dokumentai yra unikalūs istorijos šaltiniai. Jie pasakoja spalvingas žmonių, įstaigų, pastatų gyvenimo istorijas. Tad šiais metais archyvų dienos šventės tema buvo spalvos. Archyvų darbuotojai ir bendruomenė pasipuošė ryškių spalvų darbužiais ir aksesuarais.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas, minėdamas Tarptautinę archyvų dieną, atvėrė duris Lietuvos istorija besidomintiems piliečiams. Archyve buvo organizuotos ekskursijos, svečiai supažindinti su saugomais dokumentais, apsilankiusieji turėjo galimybę apžiūrėti parodą „Pergamentai archyvo fonduose“. Lankytojams didžiausią įspūdį paliko Senųjų aktų ir pergamentų saugyklos. Ypatingai buvo domimasi bažnytinėmis metrikų knygomis ir bajorišką kilmę patvirtinančiais dokumentais.

 

Nuotraukų autorė Raminta Bindokaitė-Tamulynienė

Tarptautinės archyvų dienos proga Lietuvos ypatingasis archyvas pakvietė visuomenę susipažinti su Archyve saugomais dokumentais ir atvėrė dokumentų saugyklas. Renginio dalyviams buvo parodyti buvę KGB rūmai, KGB pirmininko darbo ir poilsio kabinetai. Aplankius dokumentų saugyklas, buvo pristatyti įdomiausi NKGB-MGB-KGB ir kitų represinių struktūrų sudaryti dokumentai bei autentiški Lietuvos partizanų dokumentai.

 

Nuotraukų autoriai Linas Liauksminas ir Povilas Laužadis

Kauno regioninis valstybės archyvas pakvietė visus istorija besidominčius asmenis birželio 4 d. dalyvauti apskritojo stalo diskusijoje ,,Lietuva: valstybė ir jos kūrėjai“ bei patiems pasijusti tos istorijos dalyviais ir atminties puoselėtojais. Diskusiją moderavo Kauno regioninio valstybės archyvo direktorius Gintaras Dručkus. Renginyje dalyvavo svečiai – Lietuvos ypatingojo archyvo LKP dokumentų skyriaus vedėja Nijolė Maslauskienė, Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, diplomatas, Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos ir Lietuvos Sąjūdžio seimo narys Vidmantas Povilionis, VDU profesorius, humanitarinių mokslų daktaras Jonas Vaičenonis, Lietuvos Sąjūdžio Prienų tarybos narys, lakūnas bandytojas, konstruktorius Rolandas Kalinauskas. Šią diskusiją papildė ir galimybė pamatyti demonstruojamas parodas.

 

Renginio pradžioje Lietuvos ypatingojo archyvo LKP dokumentų skyriaus vedėja Nijolė Maslauskienė pristatė Lietuvos ypatingojo archyvo parengtą kilnojamą parodą ,,Sovietų valdžios represuoti 1918 m. vasario 16 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai ir valstybės vadovai“. Sovietų politinio teroro aukomis tapo šeši Vasario 16-osios Akto signatarai: Kazys Bizauskas ir Pranas Dovydaitis – buvo sušaudyti, Vladas Mironas ir Donatas Malinauskas – mirė kalėjime ar tremtyje, Petras Klimas ir Aleksandras Stulginskis – kalinti ir persekioti iki mirties. Stenduose iliustruojama signatarų veikla tarpukario Lietuvoje ir sovietų valdžios represijos prieš juos.

Nuotraukų autorius Mindaugas Raila

Parodos ,,Lietuvos Sąjūdžiui – 30“ kuratorė Nijolė Ambraškienė pristatė Kauno regioniniame valstybės archyve saugomus Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos ir Lietuvos Sąjūdžio Prienų tarybos dokumentus.

Po to vykusioje diskusijoje VDU prof. dr. Jonas Vaičenonis paminėjo archyvų vaidmenį išsaugant dokumentus, Rolandas Kalinauskas prisiminė savo veiklą Sąjūdžio pradžioje. Ypatingai savo mintimis ir įžvalgomis sudomino Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos ir Lietuvos Sąjūdžio seimo narys Vidmantas Povilionis. Diskusijoje buvo iškelta tiek daug klausimų, kad net pristigo laiko į juos visus atsakyti.

Šiaulių regioniniame valstybės archyve buvo surengta atvirų durų diena. Vyko dešimties asmenų grupės pažintinė-edukacinė ekskursija po archyvo pastatą, kurios metu apsilankiusieji buvo supažindinti su archyvo darbo pobūdžiu, vykdomomis funkcijomis, saugyklomis, pastato inžinerinėmis sistemomis, serveriais, galimomis elektroninėmis paieškos bei dokumentų užsakymo sistemomis – EAIS, IAPS, E.paveldas, e-kinas ir kitomis. Atvykusiems buvo staigmena, kad archyvai labai skiriasi nuo bibliotekų ir vykdo žymiai daugiau funkcijų nei dokumentų saugojimas.

Archyvaro garbės ženklais apdovanoti Lietuvos valstybės naujojo archyvo Dokumentų saugojimo ir informacijos skyriaus vedėja Aldona Naruškevičienė ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo Rašytinių dokumentų skyriaus vyriausiasis fondų saugotojas Vygintas Medeiša.

 

Nuotraukų autorės Inga Liubomirskaitė ir Rūta Steponavičiūtė


 
 
Informaciją atnaujino: Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius
Informacija atnaujinta: 2018-06-11 16:11