Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024, faks.: (8 5) 251 4211,
el.p. lya@archyvai.lt, kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Asmenų aptarnavimas

 

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00 –12.45     

 

Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklos, dėl paskelbto karantino,
nuo 2020 m. lapkričio 9 d. iki 2020 m. kovo 31 d. nedirbs. 

 

Asmenys per karantiną Lietuvos ypatingajame archyve

aptarnaujami ir prašymai priimami tik nuotoliniu būdu.
Prašymus bei kitus dokumentus galite pateikti elektroniniu paštu lya@archyvai.lt
arba raštu, siunčiant adresu: Gedimino pr. 40, LT-01110 Vilnius.

  

Kilus klausimų galite kreiptis telefonu (8 5) 264 9024.

 

Sekite mus:

Archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle 

Svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas

Svetainėje „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas

 

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

 

 

Naujienos

Restauruoti Kauno rajone 2018 m. rasti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Žalgirio rinktinės dokumentai

2019-12-04

Po metus trukusių darbų baigti restauruoti Lietuvos partizanų Tauro apygardos Žalgirio rinktinės Dariaus ir Girėno tėvūnijos dokumentai, kurie po žeme išbuvo beveik 70 metų.

2018 m. balandžio 10 d. rytą, Šališkių (Kauno r.) girininko pavaduotojas Juozas Genevičius, atlikdamas sklypų ribų žymėjimo darbus miške ties Kauno rajono Alšėnų seniūnijos Girininkų I kaimu, pastebėjo žemės paviršiuje kyšančio metalinio bidono viršų. Atidarius bidoną buvo rasti permirkę dokumentai ir rankinė granata. Taip pat netoliese rasta keptuvė. Į įvykio vietą atvykę Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai rastą granatą perdavė Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojams, kurie ją sunaikino, o bidoną su dokumentais bei keptuvę perdavė Lietuvos ypatingajam archyvui.  

Siekiant rastus partizanų dokumentus apsaugoti nuo tolesnio nykimo, dokumentai buvo patalpinti į šaldiklį. Lietuvos kultūros tarybai 2019 m. skyrus dalinį finansavimą dokumentų restauravimui, dokumentai iš šaldiklio buvo išimti, lėtai atitirpinti, sulipę lapai atskirti vienas nuo kito, dokumentai išdžiovinti, nuo dokumentų nuvalytas paviršinis purvas, dokumentai išplauti, kad iš popieriaus pasišalintų purvas, rūgštys ir kitos medžiagos, pašalintos rūdžių dėmės, atkurti prarasti fragmentai, sutvirtintas popieriaus pagrindas, atlikti kiti restauravimo darbai. Iš viso buvo restauruoti 589 lapai. Dokumentus restauravo Lietuvos centrinio valstybės archyvo restauratoriai.

Didžiąją dalį restauruotų dokumentų sudaro Pietų Lietuvos srities štabo leisto laikraščio „Partizanas“ 1951 m. balandžio, gegužės ir liepos mėn. numeriai 4/18, 5/19 ir 6/20. Taip pat Dariaus ir Girėno tėvūnijos raportai apie partizanų žūtį, pranešimai apie žūties aplinkybes, žuvusių partizanų ir partizanų rėmėjų sąrašai, pranešimai apie kolaboruojančius asmenis, karo lauko teismo nutarimai, rekvizavimo, konfiskavimo ir prekių pardavimo aktai, ūkinių gėrybių apyskaitos ir kiti dokumentai. Dauguma dokumentų sudaryti 1951–1952 m. balandžio mėn.

2020 m. pradžioje aprašius ir sutvarkius restauruotus dokumentus, jie bus suskaitmeninti bei mikrofilmuoti, taip apsaugant originalus nuo neigiamo aplinkos ir naudojimo poveikio. Restauruotų dokumentų skaitmeniniai vaizdai taip pat bus paskelbti Lietuvos ypatingojo archyvo sukurtoje interneto svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“. Šioje svetainėje vienoje vietoje yra skelbiami suskaitmeninti Lietuvos ypatingajame archyve bei įvairiose Lietuvos atminties institucijose bei privačiose kolekcijose saugomi Lietuvos partizanų dokumentai, jų aprašymai ir informacija apie dokumentų saugojimo vietas.

Prašytume visuomenės, radus Lietuvos partizanų dokumentus, nebandyti jų ardyti, atskirti lapus ir jokiu būdu dokumentų nedžiovinti. Apie radinį pranešti Lietuvos ypatingajam archyvui, o iki kol atvyks archyvo atstovai, radinį reiktų sudėti į plastikinį maišą ir laikyti jį vėsioje, nuo saulės spindulių apsaugotoje vietoje arba šaldytuve.

                         

Nuotraukos Lietuvos ypatingojo archyvo, Lietuvos centrinio valstybės archyvo ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato.


 
 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2019-12-04 11:31