Maironio g. 28B, 44249 Kaunas , tel. (8 37) 32 31 11, faks. (8 37) 20 71 82
el. p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 190765474,
Atsiskaitomoji sąskaita AB bankas „Swedbank“ LT81 7300 0100 0222 9404

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Valstybės archyvai reiškia solidarumą ir paramą Ukrainai

 

Asmenų aptarnavimas

 

Archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Facebook

 

KAUNO REGIONINIO VALSTYBĖS ARCHYVO DEKLARACIJA DĖL Į MUS BESIKREIPIANTIEMS ASMENIMS TEIKIAMŲ PASLAUGŲ IR APTARNAVIMO KOKYBĖS

 

Tel. (8 37) 32 31 11,  faks. (8 37) 20 71 82; el. paštas [email protected] 

Priimamojo tel. (8 37) 20 76 96 

Skaityklos tel. (8  37) 22 29 44, el. paštas [email protected]

 

Darbo laikas:

pirmadienį, antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį – nuo 8 val. iki 17 val.;

penktadienį – nuo 8 val. iki 15.45 val.;

pietų pertrauka – nuo 12 val. iki 12.45 val.;

šventinių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė trumpesnė viena valanda.

 

Aktualijos

Paroda „1863 metų sukilimas archyvų dokumentuose“

2013-04-17

PARODA 

 

            Paroda „1863 metų sukilimas archyvų dokumentuose“ – Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos valstybinių archyvų bendro darbo ir pastangų rezultatas. Lankytojų dėmesiui pateikiame per pusantro šimto dokumentų, atrinktų iš Kauno apskrities archyvo, Lietuvos valstybės istorijos archyvo, Baltarusijos nacionalinio istorijos archyvo, Baltarusijos nacionalinio istorijos archyvo Gardine, Vyriausiojo senųjų aktų archyvo (Lenkijos Respublika), Valstybės archyvo Suvalkuose, Marijos Konopnickos bibliotekos Suvalkuose, Nacionalinės bibliotekos Varšuvoje rinkinių. Toks platus teminis dokumentų spektras plačiajai visuomenei pristatomas bene pirmą kartą.

               

Vilniaus generalgubernatoriaus

pranešimas apie sukilėlių vado
 B. Jablonovskio ruošiamą 4000

užsieniečių savanorių išlaipinimą

Palangoje. (KAA)

 

Sukilėlių, kuriems įvykdyta mirties

bausmė Kaune, sąrašas.

Dokumente įrašyta, kad 1863 m.

gruodžio 16 d. Kaune pakartas

kunigas A. Mackevičius.  (KAA).

 

            Parodos eksponatai išdėstyti chronologiniu principu: pradedant pasirengimu sukilimui ir baigiant jo numalšinimu.

            Tarp pateikiamų dokumentų pamatysime visą eilę reikšmingų dokumentų, atspindinčių visus sukilimo etapus. Kai kurie šių dokumentų yra unikalūs - mūsų dienas pasiekę vienetiniais egzemplioriais. Tai – pirmasis Vilniuje leisto sukilėlių laikraščio „Chorągiew swobody“ („Laisvės vėliava“) numeris, informaciniai biuleteniai „Žinios iš mūšio lauko“, sukilimo organizacijos nario priesaikos tekstas, sukilimo vadų Antano Mackevičiaus, Zigmanto Sierakausko, Cezario Moravskio ir kitų tardymo protokolai, vienas iš Antano Mackevičiaus priešmirtinių laiškų, vienas iš dokumentų su liūdną šlovę įgijusiomis Vilniaus generalgubernatoriaus Michailo Muravjovo ranka užrašyta rezoliucija „pakarti“ (parodoje pateikiamas toks dokumentas – karo lauko teismo raštas M. Muravjovui dėl mirties nuosprendžio Z. Sierakauskui) ir daugelis kitų.

Sukilėlių laikraštis „Chorągiew swobody“ („Laisvės vėliava“). – Vilnius, 1863 m. sausio 1 d., Nr. 1 (LVIA). 

 

            Nemaža dalis dokumentų, nors ir gerai žinomi, tačiau pateikiami dėl savo reikšmės ir išskirtinumo. Tokie eksponatai yra nuotraukos iš garsiųjų sukilėlių albumų, saugomų Lietuvos valstybės istorijos archyve, įrašai apie sukilėliams įvykdytus mirties nuosprendžius, sukilimo vadovybės leisti įsakymai, paskyrimai, nurodymai, laikraščiai, atsišaukimai, carinės valdžios aplinkraščiai; dalis – iki šiol buvo žinomi tik siauram tyrinėtojų ratui ir pristatomi plačiajai visuomenei bene pirmą kartą. Tai – garsiosios 1861-ųjų metų rugpjūčio 12-osios politinės manifestacijos, vykusios Kaune, aprašymas, politinių eilėraščių ir giesmių tekstai ir kt.

            Tikimės, kad paroda bus įdomi ir naudinga visiems, besidomintiems savo krašto istorija – tiek plačiajai visuomenei, tiek tyrinėtojams, tiek jaunimui. Vieniems tai, galbūt, bus proga pamatyti ir susipažinti su iki tol nematytu, o gal net ir nežinomu dokumentu; kitiems – atiduoti pagarbą tiems garbingiems ir narsiems vyrams ir moterims, kurie atsisakė galimos gerovės sau, nesutiko nusilenkti okupantui ir mūsų laisvės vardan paaukojo tai, ką turėjo brangiausia – savo gyvenimus. O visiems kartu, ir ypač - parodoje apsilankiusiam jaunimui - tegul tai būna prasminga gyvosios istorijos pamoka.

 

 

 

Paroda „1863 metų sukilimas archyvų dokumentuose“ atidaroma balandžio 18 dieną, ketvirtadienį, 16.30 val. Kauno apskrities archyve (Maironio g. 28B, Kaunas) ir veiks iki 2014 metų kovo 31 dienos.

Tel. nr. pasiteiravimui – (8 37) 20 76 96; (8 37) 32 31 11;

 

 

Gintaras Dručkus

 

 

 

 

 
 
Informaciją atnaujino: Jelena Solnceva, Veiklos administravimo ir skaitmeninių dokumentų skyrius
Informacija atnaujinta: 2013-04-17 11:13