O. Milašiaus g. 21,10102 Vilnius, tel. (8 5) 247 7830, faks. (8 5) 276 5318,
el. p. [email protected] , kodas Juridinių asmenų registre 190764187
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT097300010002457195

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

 

Valstybės archyvai reiškia solidarumą ir paramą Ukrainai

 

Mus rasite

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka
Prašymai priimami ir informacija teikiama Raštinėje, 3 kabinetas (O.Milašiaus g. 21, Vilnius), tel. (8 5) 247 7830.   
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.

 

 Prašymus Lietuvos centriniam valstybės archyvui rekomenduojame siųsti elektroniniu paštu [email protected]   

 

 

 

 

 

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Facebook       

 

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Instagram       

 

 

       

 

Naujienos

Virtuali paroda „Lietuvos buriuotojų sąjungai – 85!“

2020-06-04

Šiandien Lietuvos buriuotojų sąjunga švenčia 85-erių metų organizacijos gyvavimo sukaktį. Šia proga Lietuvos centrinis valstybės archyvas parengė specialią parodą. 85-eri metai – 85 dokumentai.

Lietuvos buriuotojų sąjungos organizacija buvo įsteigta 1935 m. birželio 4 d., o jos pirmuoju prezidentu tapo inžinierius Balys Sližys. Visgi, Lietuvos buriavimo istorija – ankstyvesnė. 1921 m. Kaune buvo įsteigtas Lietuvos jachtklubas, 1926 m. Klaipėdos jūrų skautai išsipirko muitinės konfiskuotą laivą „Malaya“, kuriuo anksčiau buvo plukdoma alkoholio kontrabanda. Laivas buvo atnaujintas, pakeistos supelijusios burės, jam buvo suteiktas naujas vardas „Budys“.

Lietuvos buriuotojų sąjunga suvienijo Lietuvos buriuotojų bendruomenę, ėmė megzti ryšius su kitų šalių buriuotojais ir organizacijomis, jos pastangomis Lietuvos buriuotojai galėjo startuoti tarptautinėse regatose.

Vytis“, „Tegu“, „Gintaras“, „Argus“, „Rūta“, „Nijolė“ – tai vardai žymiųjų Klaipėdos jachtklubo jachtų. Jachta „Žalčių karalienė“ pasiekė vieną ryškiausių pergalių Lietuvos buriavimo istorijoje. 1937 m. ji iškovojo pirmąją vietą regatoje aplink Gotlando salą.

1938 m. tarptautines buriavimo varžybas Kuršių mariose ir Baltijos jūroje ėmė rengti ir Lietuva.

Sovietmečiu Lietuvos buriuotojai susidūrė su nemenkais iššūkiais ir griežta okupacinės valdžios kontrole. Nepaisant to, buriavimo sportas nesustojo. Garsiausia to laikotarpio jachta buvo „Banga 2“. Ji aplankė ne tik daugelį Baltijos jūros uostų, bet ir Juodąją jūrą. Šios jachtos kelionės ir sportiniai pasiekimai lėmė buriavimo sporto populiarėjimą Lietuvoje. Smiltynės uostelyje jachtų pradėjo daugėti sulig kiekvienu sezonu. Nuo 1974 m. Klaipėdoje imta organizuoti Lietuvos jūrinių jachtų pirmenybes. Neoficialiomis Sovietų Sąjungos jūrinių jachtų pirmenybėmis buvo laikoma „Baltijos taurės“ regata. Į Lietuvos buriavimo istoriją taip pat įrašyta jachta „Vilnis“, pabuvojusi už poliarinio rato.

1989 m. gegužės 13 d. trys lietuvių jachtos „Dailė“, „Audra“, „Lietuva“ paliko Klaipėdos uostą ir išplaukė į ilgą kelionę Šiaurės Atlantu. Vietoj raudonos vėliavos su kūju ir pjautuvu laivus puošė lietuviškos trispalvės. Po 37 dienų jachtos pasiekė Šiaurės Amerikos krantus.

Lietuvos centrinio valstybės archyvo parodoje eksponuojami Lietuvos buriavimo istoriją menantys dokumentai. Jūsų dėmesiui pristatomi rašytiniai dokumentai iš Kūno kultūros rūmų fondo, kuriame saugomi Lietuvos jachtklubų ir Lietuvos buriuotojų sąjungos veiklos dokumentai, šių organizacijų susirašinėjimo su užsienio valstybių buriavimo klubais veiklos klausimais dokumentai. Parodos rašytiniuose dokumentuose atsispindi buriavimo mokslo ištakos Lietuvoje, Lietuvos dalyvavimas užsienio varžybose, regatų organizavimas. Archyvo parodoje taip pat galite išvysti ir nemažai fotodokumentų, kuriuose užfiksuoti ne tik tarpukario buriuotojai, bet ir sovietinio laikotarpio buriavimo epizodai. Nuotraukose taip įamžinti ir atkurtos Lietuvos buriuotojų veiklos momentai.

Kviečiame apžiūrėti parodą!

 
 
Informaciją atnaujino: Tomas Sakalauskas, Skaitmeninių dokumentų skyrius
Informacija atnaujinta: 2020-06-04 10:25