LCVA dokumentų paroda „Lietuvos Respublikos valdžios įstaigų kūrimasis ir raida 1918–1940 m.“

Nuo š. m. kovo 12 d. Lietuvos centrinio valstybės archyvo Rašytinių dokumentų skaitykloje yra eksponuojama paroda, parengta virtualios parodos „Lietuvos Respublikos valdžios įstaigų kūrimasis ir raida 1918–1940 m.“ pagrindu.
Dokumentų parodą, skirtą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti, sudaro 12 dalių: Prezidentūros kanceliarija, Seimas, Ministrų Kabinetas, Užsienio reikalų ministerija, Švietimo ministerija, Krašto apsaugos ministerija, Žemės ūkio ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Teisingumo ministerija, Finansų ministerija, Susisiekimo ministerija bei Gudų ir Žydų reikalų ministerijos.
Parodoje „Lietuvos Respublikos valdžios įstaigų kūrimasis ir raida 1918–1940 m.“ eksponuojami dokumentai yra atrinkti iš 24 skirtingų archyvo fondų. Daugiausia pristatomų eksponatų yra saugoma Lietuvos Respublikos Ministrų Kabineto ir ministerijų fonduose. Jūsų dėmesiui Rašytinių dokumentų skaitykloje pristatome žymiausių tarpukario Lietuvos politikos ir visuomenės veikėjų bei ministerijų pastatų fotografijas, ministerijų struktūrų schemas, išlaidų sąmatas bei etatus ir jų kaitą. Šioje parodoje pristatomi dokumentai susiję ne tik su aukščiausias valstybės pareigas ėjusiais asmenimis, bet ir su valstybės tarnautojais, kurie buvo mažiau matomi viešumoje. Parodoje taip pat kviečiame susipažinti su Lietuvos valdžios įstaigų svarbiausiais tuo metu nuveiktais darbais: Lietuvos kariuomenės sukūrimu, Žemės reformos įstatymo priėmimu, nacionalinės valiutos lito įvedimu, diplomatiniu santykių nustatymu, priimtomis švietimo sistemos pertvarkomis, Klaipėdos krašto prijungimu, transporto tinklo išvystymu ir t. t.
Parodą galite aplankyti Lietuvos centrinio valstybės archyvo Rašytinių dokumentų skaitykloje (O. Milašiaus g. 21, Vilnius).
Kviečiame visus į parodą.
Steigiamojo Seimo Pirmininko, einančio Lietuvos Respublikos Prezidento pareigas Aleksandro Stulginskio 1921 m. balandžio 14 d. įsakymas, kuriuo Pijus Bielskus skiriamas Prezidento sekretoriumi ir kanceliarijos viršininku. |
******** |
Lietuvos teisingumo ministerijos ir teismų telefonai. 1920 m. birželio 30 d.
|
Lietuvos krašto apsaugos ministerijos struktūros schema. 1920 m. rugpjūčio 7 d.
|
Lietuvos užsienio reikalų ministras Voldemaras Vytautas Čarneckis (sėdi centre) su Lietuvos diplomatais Lietuvos užsienio reikalų ministerijos rūmuose. Pirmoje eilėje antras iš kairės sėdi nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras Latvijoje ir Estijoje Jonas Aukštuolis, trečias – nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras Čekoslovakijoje ir Rumunijoje Dovas Zaunius, už V. V. Čarneckio sėdi konsulinio skyriaus vedėjas Berlyne Juozas Urbšys, iš dešinės pirmas sėdi Lietuvos atstovas Skandinavijoje Ignas Jurkūnas-Šeinius, antras – Lietuvos atstovas Suomijoje Jurgis Savickis; pirmas iš dešinės stovi konsulas Karaliaučiuje ir Kopenhagoje Vytautas Jonas Gylys, pirmas iš kairės stovi Vakarų ir Politikos departamentų direktorius Bronius Kazys Balutis. Kaunas, [1924 m.]. |
|
Steigiamojo Seimo nario Antano Tumėno liudijimas, 1921 m. sausio 25 d. |
Martynas Yčas su Panevėžio prekybos ir pramonės banko tarnautojais. [1923 m.]. |