O. Milašiaus g. 21,10102 Vilnius, tel. (8 5) 247 7830, faks. (8 5) 276 5318,
el. p. [email protected] , kodas Juridinių asmenų registre 190764187
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT097300010002457195

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

 

Valstybės archyvai reiškia solidarumą ir paramą Ukrainai

 

Mus rasite

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka
Prašymai priimami ir informacija teikiama Raštinėje, 3 kabinetas (O.Milašiaus g. 21, Vilnius), tel. (8 5) 247 7830.   
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.

 

 Prašymus Lietuvos centriniam valstybės archyvui rekomenduojame siųsti elektroniniu paštu [email protected]   

 

 

 

 

 

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Facebook       

 

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Instagram       

 

 

       

 

Naujienos

Lietuvos centriniam valstybės archyvui istorikė Daina Lozoraitis perdavė Kybartų aktų originalus

2022-09-30

2022 m. rugsėjo 29 d. Lietuvos ambasadoje Italijos Respublikoje įvyko renginys, kurio metu istorikė Daina Lozoraitis Lietuvos centriniam valstybės archyvui perdavė Kybartų aktų originalus, kitus Lozoraičių šeimos išsaugotus dokumentus ir buvo apdovanota „Archyvaro garbės ženklu“.

Kybartų aktai – 1940 m. Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos pasirašyti dokumentai, kuriais įgyvendinta nuostata dėl valdžios perdavimo: Lietuvos Ministru Pirmininku skiriamas Stasys Lozoraitis ir jam pavedama pavaduoti Prezidentą. Remiantis šiais svarbiais dokumentais buvo galima sudaryti egzilinę vyriausybę. Ilgą laiką Lietuvos istorijos tyrinėtojams ramybės nedavė klausimas, kur galėtų būti saugomi Kybartų aktų originalai. Ši paslaptis visai neseniai buvo atskleista, ji siejama su Lozoraičių šeimos saugotu archyvu Romoje.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas pažintį su Lietuvos Respublikos diplomato Kazio Lozoraičio šeima pradėjo dar 2003 metais, kai diplomatas, buvęs Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadoriaus prie Šv. Sosto ir Italijos lietuvių bendruomenės valdybos narys Kazys Lozoraitis pirmą kartą apsilankė Archyve. 2006 m. Romoje diplomatas Kazys Lozoraitis perdavė Archyvui Lietuvos diplomatijos šefo Stasio Lozoraičio ir Lietuvos diplomatinės tarnybos užsienyje rašytinius dokumentus, taip pat nuotraukas, videojuostas. Vėliau Lozoraičių šeima archyvui perdavė kitus šeimos išsaugotus Lietuvos diplomatinės tarnybos dokumentus. Tarp 2006–2008 metais perduotų dokumentų Kybartų aktų originalų nebuvo. Archyve saugomuose Lietuvos pasiuntinybių fonduose buvo tik patvirtinti Kybartų aktų nuorašai. Bandyta aiškintis, kur ir kaip galėjo dingti šie svarbūs Lietuvos valstybei dokumentai, keltos įvairios versijos.

Tik neseniai, susisiekus su diplomatų Lozoraičių dinastijos palikuone istorike Daina Lozoraitis, paaiškėjo, kad Kybartų aktų originalai buvo saugomi Lozoraičių namuose Romoje. D. Lozoraitis dėka Kybartų aktai grįžta į Lietuvą. Tuo pačiu perduoti ir kiti svarbūs dokumentai, dienoraščiai, foto ir kino medžiaga.

Renginio Lietuvos ambasadoje Italijoje metu svečius sveikino ambasados patarėja Laura Tilūnaitė, kuri priminė, jog Kybartų aktus galima vertinti ir kaip konstitucinį nepriklausomos Lietuvos valstybės tęstinumą įtvirtinančius dokumentus.

Lietuvos ambasadoje Italijoje iškilmingame renginyje dalyvavo ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo direktorius Dalius Žižys bei ambasadorius ir istorikas dr. Vytautas Žalys. Įteikdamas Dainai Lozoraitis „Archyvaro garbės ženklo“ apdovanojimą Dalius Žižys pažymėjo, kad diplomatų Lozoraičių dinastijos palikuonė istorikė Daina Lozoraitis visą laiką puoselėjo šeimos tradicijas, rūpinosi Romoje likusiais Lietuvai reikšmingais Lietuvos diplomatinės tarnybos bei Lozoraičių šeimos dokumentais, juos tvarkė. Jis pabrėžė, kad Lozoraičių šeimos indėlis išsaugant reikšmingus Lietuvos valstybei dokumentus yra puikus pilietiškumo ir patriotizmo pavyzdys.

Susirinkusiesiems kalbėjęs ambasadorius ir istorikas dr. Vytautas Žalys papasakojo apie perduodamų dokumentų reikšmę, jų paieškų peripetijas ir pasidžiaugė prasminga dovana Lietuvai.

 

Renginyje dalyvavo Italijos lietuvių bendruomenės, italų visuomenės ir Vatikano radijo atstovai.

   
   

 

  

 

 

 
Informaciją atnaujino: Ina Dastikienė, Skaitmeninių dokumentų skyrius
Informacija atnaujinta: 2022-09-30 11:01
 
 

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas