Chiune Sugiharos sūnus Lietuvos centriniame valstybės archyve atrado „Gyvybės vizų“ klastotes

Lietuvos centriniame valstybės archyve 2018 m. rugsėjo 4 d. lankėsi Japonijos konsulo Chiune Sugiharos jauniausiasis sūnus Nobuki Sugihara. N. Sugihara atvyko apžiūrėti archyve saugomų jo tėvo ir Nyderlandų garbės konsulo Jano Zwartendijako išduotų vizų Lenkijos žydų pabėgėliams, vadinamųjų „Gyvybės vizų.“ Apžiūrėjęs dokumentus, jis nustatė, kad dalis vizų yra klastotės. Neatitikimų aptikta oficialiuose Japonijos konsulato ir padirbtuose antspauduose, rašmenyse ir parašuose. Dalyje suklastotų vizų įrašyta data yra vėlesnė nei konsulato uždarymo data. Taip pat N. Sugihara susipažino su Vidaus reikalų ministerijos Administracijos departamento svetimšalio Jano Zwartendijako byla, kurioje saugomi jo ir žmonos prašymai gyventi, dirbti Lietuvoje bei grįžti į Olandiją.
Chiune Sugihara gimė 1900 m. sausio 1 d. Yaotsu mieste, Japonijoje. 1939 m. lapkričio 23 d. Ch. Sugihara Kaune atidarė Japonijos konsulatą. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui apie 12 000 Lenkijos žydų atsidūrė Lietuvoje. Japonija tuo metu reikalavo, kad asmenys, prašantys tranzitinės vizos, turėtų leidimus įvažiuoti į trečiąsias šalis bei pakankamai lėšų pragyventi Japonijoje. Dauguma žydų pabėgėlių neatitiko šių reikalavimų. Nepaisant to, Ch. Sugihara Japonijos konsulate, dirbdamas po 18 valandų per parą, 1940 m. liepos – rugpjūčio mėn. išdavė 2193 ranka rašytas vizas. Kaip pasakoja liudininkai, paskutinesnėmis akimirkomis išvažiuodamas į Vokietiją konsulas pildė vizas traukinyje ir pasirašytas metė jas pro traukinio langą.
Vėliau Ch. Sugihara tęsė diplomatinį darbą Prahoje, Karaliaučiuje ir Bukarešte. 1945 m. sovietams įžengus į Rumuniją diplomatas su šeima buvo kalinimas internuotųjų asmenų stovykloje.
1984 m. Chiune Sugiharai buvo suteiktas Pasaulio Tautų Teisuolio vardas.
Janas Zwartendijakas gimė 1896 m. Roterdame, Olandijoje. 1940 m. dieną prieš Sovietų Sąjungai okupuojant Lietuvą J. Zwartendijakas pradėjo eiti Nyderlandų karalystės konsulo pareigas. Per 10 dienų, iki konsulato uždarymo J. Zwartendijakas išdavė daugiau nei 2350 vadinamųjų „Curacao vizų“ žydų pabėgėliams Kaune.
1997 m. Janui Zwartendijakui buvo suteiktas Pasaulio Tautų Teisuolio vardas.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nuotraukos: Ingos Liubomirskaitės

Gražina
2019-10-14 12:32
Daug miglos prileista šiais klausimais...Niekas nesistengia tikslinti faktų ir aplinkybių
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus