O. Milašiaus g. 21,10102 Vilnius, tel. (8 5) 247 7830, faks. (8 5) 276 5318,
el. p. lcva@archyvai.lt , kodas Juridinių asmenų registre 190764187
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT097300010002457195

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

 

Mus rasite

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka
Prašymai priimami ir informacija teikiama Raštinėje, 3 kabinetas (O.Milašiaus g. 21, Vilnius), tel. (8 5) 247 7830.   
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.

 

 

Prašymus Lietuvos centriniam valstybės archyvui rekomenduojame siųsti elektroniniu paštu lcva@archyvai.lt   

  

Nuo 2021 m. rugsėjo 13 d. valstybės archyvų skaityklose bus aptarnaujami tik skaitytojai, turintys Galimybių pasą.

 

 Lankytojai, norintys atvykti į Archyvo skaityklas, iš anksto registruojami internetu arba telefonais:

 

 

 

 

 

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Facebook       

 

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Instagram       

 

 

       

 

Naujienos

Lietuvos centrinio valstybės archyvo paroda „Tarpukario Lietuvos uniformos“

2021-06-09

Tarptautinę archyvų dieną Lietuvos centrinis valstybės archyvas pasitinka su nauja ir spalvinga paroda apie tarpukario Lietuvos uniformas.

Specialieji drabužiai – uniformos buvo ir yra svarbus veiksnys bendruomenėje, asmenų ir grupių santykiuose. Asmenys, vilkėdami uniformas, aplinkai transliuoja vizualines užuominas. Iš dėvinčiojo uniformą yra tikimasi tam tikro elgesio, jis imamas sieti su tam tikru socialiniu statusu, vaidmeniu. Uniformos yra neatsiejamos nuo tokių temų kaip individualumas ir subordinacija, savikontrolė ir identiteto vizualinė išraiška. Šie drabužiai padeda atskirti „savus“ nuo „pašalinių“, sustiprinti esamą hierarchiją, gali būti skirti padėti išsiskirti iš minios ar pasislėpti. Iki šiol nesutariama, kiek stipriai reglamentuota turi būti apranga, kad ji būtų priskiriama uniformų kategorijai. Ar kiekviena aprangos detalė turi būti standartizuota, ar uniformą gali sudaryti tik keli elementai, dėvimi kartu su individualiai pasirinktomis aprangos detalėmis?

Parodoje „Tarpukario Lietuvos uniformose“ galima išvysti įvairių valstybės įstaigų, organizacijų uniformų projektų piešinius, uniformų aprašymus ir asmenų, dėvinčių uniformas, nuotraukas. Rašytiniai uniformų aprašymai, projektų piešiniai atskleidžia kaip jų kūrėjai konceptualizavo uniformą, kaip suprato jos paskirtį ir būdą, kaip ji turėtų būti dėvima. Piešiniai lieti akvarele, dailinti tušu, dalis jų – restauruoti.

Didžiausią parodos dalį sudaro Lietuvos Respublikos kariuomenės uniformų projektų piešiniai. Tik paskelbus nepriklausomybę, prioritetai buvo skiriami ne kariuomenės aprangai, o karių fiziniam ir taktiniam parengimui. Husarų pulko istoriją nagrinėjęs kapelionas J. Vaišnoras aprašė „labai keistą“ pirmųjų raitelių išvaizdą: „[…] inteligentas su plonais batukais, klierikas su ilga sutana, ūkininkas su klumpėmis ar vyžomis“. Tačiau kaip liudija parodos eksponatai, 1920–1923 m. buvo dedamos rimtos pastangos suvienodinti Lietuvos kariškių uniformas, dėmesys buvo kreipiamas į patogumą, estetiką, buvo dairomasi po tuometines kariškių uniformų madas. Parodoje taip pat eksponuojami Lietuvos moksleivių, sukarintų organizacijų, policininkų, medikų, Susisiekimo ministerijos darbuotojų uniformų projektų piešiniai, nuotraukos. Didžioji dalis parodos eksponatų visuomenei pristatomi pirmą kartą.

Paroda eksponuojama Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Karo mokslų informacijos ir leidybos centro „Tako“ galerijoje (Šv. Ignoto g. 6, Vilnius).

Kviečiame apsilankyti!

 
Informaciją atnaujino: Tomas Sakalauskas, Skaitmeninių dokumentų skyrius
Informacija atnaujinta: 2021-06-09 12:33
 
 

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas