O. Milašiaus g. 21,10102 Vilnius, tel. (8 5) 247 7830, faks. (8 5) 276 5318,
el. p. lcva@archyvai.lt , kodas Juridinių asmenų registre 190764187
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT097300010002457195

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

 

Valstybės archyvai reiškia solidarumą ir paramą Ukrainai

 

Mus rasite

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka
Prašymai priimami ir informacija teikiama Raštinėje, 3 kabinetas (O.Milašiaus g. 21, Vilnius), tel. (8 5) 247 7830.   
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.

 

 Prašymus Lietuvos centriniam valstybės archyvui rekomenduojame siųsti elektroniniu paštu lcva@archyvai.lt   

 

 

 

 

 

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Facebook       

 

Mūsų paskyra socialiniame tinkle Instagram       

 

 

       

 

Naujienos

Lietuvos centrinis valstybės archyvas pristato parodą „Sveikinimai Lietuvos Respublikos Prezidentui Antanui Smetonai 60-mečio proga“

2017-06-14

1934 m. Lietuvos Respublikos Prezidentas Antanas Smetona šventė savo 60-ies metų jubiliejų. Autoritarinis valdymas buvo jau tvirtai įsitvirtinęs, todėl ši sukaktis tapo puiki proga pademonstruoti A. Smetonos kaip Tautos vado kultą. Dėl šios priežasties Prezidento jubiliejaus minėjimas buvo perkeltas iš rugpjūčio 10-os (tikrojo gimtadienio) į rugsėjo 8-ą – Tautos šventės dieną. Aleksandras Stulginskis būdamas Lietuvos Respublikos prezidentu savo 40-mečio nešventė, o prezidento Kazio Griniaus 60 gimtadienio paminėjimas neįvyko dėl valstybės perversmo. Neturint tokios šventės organizavimo patirties, buvo žvalgomasi į užsienio valstybių pavyzdžius: Čekoslovakijos prezidento Tomašo Gariko Masaryko 80-mečio ir Italijos fašistų partijos lyderio Benito Musolinio 50-mečio minėjimus.

Pasirengimas švęsti Prezidento Antano Smetonos 60 metų jubiliejų prasidėjo Specialiojo komiteto jubiliejiniams renginiams rengti ir koordinuoti įkūrimu. Šį komitetą daugiausia sudarė tautininkai. 1934 m. birželio 20 d. komiteto prezidiumas kreipėsi į tautą kviesdamas visoje šalyje iškilmingai švęsti Tautos vado jubiliejų. 1934 m. liepos mėn. kiekviename miestelyje buvo iškabinti skelbimai su atsišaukimu „Renkimės pagerbti Tautos Vadą!“. Lietuvos gyventojai buvo raginami iškelti tautines vėliavas, savo namus puošti vainikais ir Prezidento A. Smetonos portretais. Moterys ir vaikai buvo kviečiami pasipuošti tautiniais kostiumais. Iškilmės buvo rengiamos visuose šalies miestuose ir miesteliuose, kiekviename kaime buvo skaitomos specialios paskaitos. Anot lietuvių literatūros tyrinėtojo, rašytojo, žurnalisto Aleksandro Merkelio, Prezidento A. Smetonos 60-mečio jubiliejus iškilmių ir renginių gausa pralenkė net 1930 m. minėtą Vytauto Didžiojo 600 metų jubiliejų.

Šalia įprastų sveikinimų buvo ir ypač originalių. Pavyzdžiui, patriotinio jaunimo sąjungos „Jaunoji Lietuva“ sporto organizacija organizavo estafetę per Lietuvą. Tai buvo pirma tokio masto estafetė ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Estafetės dalyviai iš vienuolikos Lietuvos pasienio vietovių: Skuodo, Laižuvos, Žagarės, Naujojo Radviliškio, Pasubačiaus, Smėlinės, Skirmantiškių, Merkinės, Kapčiamiesčio, Kybartų ir Palangos A. Smetonai į Kauną turėjo pristatyti po saują žemės. Estafetės ilgis buvo 2 129 km. Joje dalyvavo 1 064 dalyviai, kurių kiekvienas bėgo po 2 km, vieni kitiems perduodami drobinį maišelį su žeme. Atneštosios žemės buvo subertos į specialiai Jono Prapuolenio padarytą dėžutę. Šiai dovanai suteiktas vardas „Tautos žemė“. Dovana turėjo simbolizuoti viso krašto prisirišimą prie Tautos vado.

Lietuvos centrinis valstybės archyvas surengė parodą „Sveikinimai Lietuvos Respublikos Prezidentui Antanui Smetonai 60-mečio proga“, kurioje eksponuojami Antano Smetonos asmens fonde saugomi vietos savivaldos įstaigų, religinių bendruomenių, visuomenės įstaigų bei organizacijų, asmenų sveikinimai jubiliejaus proga. Tarp jų yra Vytauto Didžiojo universiteto senato, Lietuvos miškininkų sąjungos, Lietuvos vaiko draugijos centro valdybos, Valstybės teatro sveikinimai. Sveikinimuose gausu tautinių, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei Vilniaus ir Klaipėdos kraštų motyvų. Vaizduojami ąžuolo lapai, gilės, jūra, Lietuvos vėliava, kunigaikščių portretai, Gediminaičių stulpai, Vilniaus aukštutinė pilis. Sveikinantieji daugiausia dėkoja Prezidentui A. Smetonai už nuopelnus kovoje dėl nepriklausomybės, giria jo jėgą ir išmintį, prašo globos. Parodoje eksponuojami sveikinimai, sukurti pasitelkus įvairiausią techniką: akvarelę, tušą, siuvinėjimą ant drobės. Sveikinimams būdinga kaligrafinė įvairovė. Dalyje sveikinimų vaizduojamas paties A. Smetonos portretas.

Parodoje galite išvysti Lietuvos, Švedijos, Danijos ir Čekijos spaudoje pasirodžiusius straipsnius apie Antano Smetonos jubiliejų, sveikinimų krepšelių ir albumų nuotraukas. Parodoje taip pat eksponuojamas minėtoje estafetėje dalyvavusių Radviliškio geležinkelininkų ugniagesių draugijos raštas su organizacijų, išlydėjusių ir sutikusių šią estafetę, parašais ir antspaudais. Parodoje pristatomos Prezidento A. Smetonos 60-mečiui skirtų renginių nuotraukos ir specialiai jam sukurtų muzikinių kūrinių ištraukos.

Parodos „Sveikinimai Lietuvos Respublikos Prezidentui Antanui Smetonai 60-mečio proga“ eksponatai iliustruoja, kaip buvo formuojamas A. Smetonos Tautos vado kultas. 

Parodą galite aplankyti Lietuvos centrinio valstybės archyvo Rašytinių dokumentų skaitykloje (O. Milašiaus g. 21, Vilnius).

Kviečiame visus į parodą.

  

    
     

  

  

 

  

 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2017-06-14 10:44
 
 

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas