Paroda „Fotostudijai „Union“ ir jos įkūrėjui atminti“ Lietuvos centriniame valstybės archyve

Lietuvos centrinis valstybės archyvas kviečia apsilankyti istorijos tyrinėtojo Artūro Narkevičiaus parengtoje parodoje „Fotostudijai „Union“ ir jos įkūrėjui atminti“. Paroda eksponuojama (2022 m. rugsėjo mėn. 16 d.–gruodžio mėn. 16 d.) archyvo Fotodokumentų skyriuje, adresu O. Milašiaus g. 19, Vilnius.
Apie parodą ir fotografijų autorių
Dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą Jonavoje veikė „Joffe ir Epšteino“ fotostudija. 1918 m. Tuvijus Joffė Plento gatvėje atidarė fotoateljė „Union“. Ji vėliau buvo perkelta į J. Ralio gatvės 17 numeriu pažymėtą namą. Šis adresas tapo vienu žymiausiu Jonavos fotografijos istorijoje. Fotostudijos „Union“ paslaugomis naudojosi ne tik jonaviečiai, bet ir miesto svečiai bei aplinkinių miestelių gyventojai. Fotografijos su „Union“ žyme pasklido po visą pasaulį. Jos randamos Jungtinėse Amerikos Valstijose, Izraelyje, Pietų Afrikoje ir kitose šalyse. 1941 m. Jonavos miestas buvo sugriautas ir sudegintas, ypač nukentėjo ta miesto dalis, kurioje buvo fotostudija.
Fotostudijos „Union“ įkūrėjas Tuvijus Joffė gimė 1898 m. jonaviečių Berelio ir Zeldos šeimoje. Suaugęs vedė Brainą Sandierytę, susilaukė keturių vaikų – Jakovo, Miros, Chanos ir Basės. 1941 m. fotografo šeimai nesėkmingai bandžius emigruoti iš karo apimtos šalies, jie pateko į Kauno Vilijampolės getą. Gete žuvo Brainos mama ir kiti giminaičiai, bet fotografas su žmona ir vaikais išgyveno. Prieš sunaikinant getą, jiems pavyko iš jo pabėgti. Po karo šeima apsigyveno Kaune ir T. Joffė vėl vertėsi fotografo praktika. 1949 m. visa šeima už tarpukariu turėtą turtą buvo ištremta į Sibirą. Ten reikėjo vėl iš naujo įsikurti, priprasti prie klimato sąlygų. Kadangi trūko fotografų, T. Joffė ir čia rado darbą. 1958 m. pasibaigus tremties laikotarpiui jis norėjo sugrįžti į Jonavą, bet negavo leidimo to padaryti. Galiausiai 1971 m. T. Joffė mirė ir buvo palaidotas Irkutsko kapinėse. Likusiai šeimai pavyko išvykti į Izraelį.
Šiandieną Tuvijaus Joffės fotografijos tapo reikšminga istorijos dalimi. Iš skirtingų albumų, miestų ir žmonių atkeliaujančios fotografijos – tarsi iš atskirų detalių surenkama mozaika, pasakojanti vis kitą istoriją.
Šiuos fotografijose įkūnytus gyvenimus galite išvysti Lietuvos centriniame valstybės archyve. Maloniai laukiame!
Tekstas parengtas pagal parodos pratarmę.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
1. Delfinos Mickytės nuotrauka.
2. Delfinos Mickytės nuotrauka.
3. Fotostudijos „Union“ nuotrauka. Lietuvos centrinis valstybės archyvas, P-06812.
4. Fotostudijos „Union“ nuotrauka. Lietuvos centrinis valstybės archyvas, P-23871.