Virtuali paroda „JURGELIS...“

Jurgiui Gaižauskui šių metų rudenį būtų sukakę šimtas metų. Kompozitorius, smuikininkas, nenuilstantis dainų ir liaudies kapelų švenčių dirigentas.
Tai bene produktyviausias Lietuvos kompozitorius, sukūręs daugiau kaip 1200 kūrinių: tai operos, operetės, kantatos, simfonijos, daug kitų žanrų simfoninių, kamerinių, chorinių kūrinių, muzikos dramos spektakliams. Ir populiariausias J. Gaižausko kūrinys – opera vaikams „Buratinas“, kurią klaipėdiečiai atgaivins, minint kompozitoriaus šimtąsias gimimo metines, kuri pusę amžiaus gyvavo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto scenoje, su kuria užaugo ne viena karta.
Pats kompozitorius yra sakęs: Ši opera vis dar scenoje todėl, kad joje yra ryškių melodijų. Be to, puikus, skambus Anzelmo Matučio libretas, o ir pats siužetas geras. Labai svarbu rasti raktą į vaiko širdį, jam artimą temą. O čia dar scenoje ir patys vaikai veikia, nugali visas kliūtis, pasiekia laimę…
Tačiau labiausiai Jurgiui rūpėjo kaimo kapela. Tai buvo tikrasis jo pašaukimas, ryškiausia gyvenimo veikla, – rašė M. Dvarionaitė.
20 metų vadovavęs Lietuvos radijo ir televizijos kaimo kapelai, 25 – Trakų rajono liaudies kapelai „Galvė“, J. Gaižauskas nuo 1965 m. tapo visų respublikinių dainų švenčių, liaudies kapelų švenčių „Grok, Jurgeli“ Kaune bei panašių renginių įvairiuose Lietuvos miestuose nuolatinis dirigentas, tikra jų siela.
Muzika įtraukė ir gausią kompozitoriaus šeimą: iš dešimties vaikų – didžioji dalis savo gyvenimą taip pat susiejo su muzika, vėliau ir ne vienas vaikaitis pasirinko muziko kelią. Taip gimė Gaižauskų šeimos kapela, vėliau – ir trio bei kvartetas, tapę ne vieno kompozitoriaus kūrinio pirmaisiais atlikėjais.
Parodoje eksponuojamos nuotraukos, atspindinčios įvairias J. Gaižausko kūrybos sritis, parodą papildo paties kompozitoriaus mintys.
Virtualią parodą parengė Virginija Eleonora Kunigėlytė iš Lietuvos literatūros ir meno archyve saugomų J. Gaižausko fondo dokumentų.
