Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir ALKA tęsia bendradarbiavimą

Šiais metais spalio 15– lapkričio 1 dienomis Lietuvos centrinio valstybės archyvo (toliau – LCVA) specialistai tęsė jau tradicija tampančią Lietuvos išeivijos dokumentų tvarkymo misiją Amerikos lietuvių kultūros archyve (toliau – ALKA). 2015 m. prasidėjusi aktyvi LCVA archyvarų pagalba, puikūs jos rezultatai, abipusis supratimas ir nauda visai lietuvių išeivijos bendruomenei, įvairių sričių mokslininkams, archyvų tyrėjams ir plačiajai visuomenei Lietuvoje ir užsienyje motyvuoja LCVA darbuotojus vykti už Atlanto ir tęsti bendradarbiavimą.
Šiais metais ALKA archyve dirbo direktoriaus pavaduotoja Sigita Baranauskienė ir Fotodokumentų skyriaus vedėja Inga Vizgirdienė. Archyvo darbuotojos tvarkė ALKA archyve saugomus gydytojo Vinco Tercijono, kunigo Mykolo Vaitkaus, kalbininko Juliaus Botyriaus, mokytojo, archeologo Petro Bliumo, karo istoriko, žurnalisto Zigmo Raulinaičio ir žurnalo „Karys“ redakcijos fondus, taip pat Amerikos lietuvių katalikų draugijos „Motinėlė“ fondą. Šių fondų pasirinkimą nulėmė ALKA direktorė, ponios Mirgos Girniuvienės pageidavimas.
Tvarkytų fondų didžiąją dalį sudarė asmenų – fondų sudarytojų veiklos sritis atspindinčių straipsnių, pranešimų, knygų rengimo ir leidimo dokumentai: rankraščiai, redaguoti mašinraščiai, pastabos kitų autorių kūriniams, įvairiomis temomis surinktos spaudos iškarpos, taip pat susirašinėjimo su lietuvių išeivijos kultūros ir visuomenės veikėjais bei giminėmis Lietuvoje dokumentai. Zigmo Raulinaičio ir žurnalo „Karys“ redakcijos fondo dokumentų daugumą sudarė straipsnių ruošiniai, surinktos spaudos iškarpos Lietuvos istorijos, etnografijos, karybos ir kitomis temomis.
Šį kartą tvarkant fondus buvo skirtas išskirtinis dėmesys fotografijos kūriniams – buvo sudarytos kiekviename fonde saugomų fotografijų autorių kolekcijos, nuotraukos suskirstytos temomis ir iš dalies aprašytos.
Visi rašytiniai dokumentai ir fotografijos kūriniai buvo susisteminti, sudėti į naujus aplankus ar dėžes, sunumeruoti.
Sutvarkytų fondų aprašai (preliminarūs apyrašai) buvo perduoti ALKA archyvo direktorei ir bus skelbiami Amerikos lietuvių kultūros archyvo tinklalapyje http://www.lkma.org/alka.htm. Duomenys apie ALKA archyve aprašytus 6 fondus (345 bylas) bus prieinami ir Lietuvos archyvų svetainėje www.archyvai.lt.
Archyvo darbuotojos su ponia M. Girniuviene aptarė dalies ALKA archyve saugomų dokumentų pergabenimo į Lietuvos centrinį valstybės archyvą klausimą. Buvo kalbama apie ALKA archyve saugomų fotografijų, radijo laidų garso įrašų magnetinėse juostose profesionalaus skaitmeninimo ir modernaus saugojimo galimybes, apie tai, kad skaitmeniniai profesionalūs garso įrašų ir fotografijų aprašai galėtų būti pasiekiami internetiniame ALKA puslapyje ir Lietuvos centrinio valstybės archyvo duomenų bazėje.
ALKA ir LCVA bendradarbiavimas ne vienai institucijai galėtų tapti sektinu gražios partnerystės pavyzdžiu: ALKA archyvas turi sukaupęs unikalų turinį, LCVA didžiuojasi naujausia skaitmeninimo įranga, moderniomis saugyklomis ir profesionaliais darbuotojais. Netrūksta nei noro, nei tarpusavio supratimo, nei sutarimo, kad ir galutinis tikslas – skaitmeninis ALKA fondų aprašų archyvas internete – taptų ranka pasiekiamas.