Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 


Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Valstybės archyvai kviečia aplankyti parodą „Archyvai – praeitis ateičiai”

2021-10-04

Archyvų metams skirta paroda „Archyvai – praeitis ateičiai”, nuo metų pradžios jau spėjusi aplankyti nemažai Lietuvos miestų ir miestelių, savo kelionę užbaigs sostinėje, Seimo lankytojų centre (Gedimino pr. 60, Vilnius). Čia ji bus eksponuojama spalio 1–29 dienomis.

Pirmoje parodos dalyje bus galima išvysti menininkų sukurtą šviesos instaliaciją. Joje akcentuojama tautos dokumentinio paveldo svarba kuriant asmeninius ir kolektyvinius prisiminimus bei archyvų vaidmuo įprasminant praeitį ir fiksuojant dabartį ateities kartoms.

Antroji parodos dalis skirta archyvų raidai ir unikalumui atskleisti. Čia rasime atsakymus į klausimus, kodėl valstybės archyvų yra būtent devyni, kokią savo šeimos, šalies ar vietovės informaciją galima rasti kiekviename iš jų ir kokias dar, be dokumentų saugojimo, funkcijas atlieka valstybės archyvai.

Vienas iš parodos eksponatų – raportų knyga „Vytauto Didžiojo garbei“, įtrauktaį UNESCO programos „Pasaulio atmintis” Lietuvos nacionalinį registrą. Lietuvos centriniame valstybės archyve saugoma knyga pasakoja Lietuvos 1930 metų istoriją. Tais metais Kaune buvo įkurtas Vytauto Didžiojo komitetas, o jo garbės pirmininku tapo prezidentas Antanas Smetona. Komiteto nariams kilo sumanymas vežti per Lietuvą Vytauto Didžiojo paveikslą ir Raportų knygą „Vytauto Didžiojo garbei“, siekiant pagerbti Vytautą Didįjį ir dar kartą priminti Vilniaus krašto klausimą. Žygis pradėtas Kaune 1930 m. liepos 15 dieną, minint Žalgirio mūšio 520-ąsias metines. Paveikslas ir knyga, aplankę beveik visus didesnius Lietuvos miestus ir miestelius, rugsėjo 7 d. grįžo į Kauną. Raportų knyga buvo iškilmingai sutinkama kiekvienoje sustojimo vietoje. Joje pasirašė ir įstaigų, organizacijų, draugijų antspaudus sudėjo Vytauto Didžiojo komiteto skyrių, miestų, miestelių ir kaimų vietos valdžios, švietimo įstaigų, teismų, policijos nuovadų, visuomeninių, politinių ir katalikiškų organizacijų, tautinių mažumų atstovai, bankų tarnautojai, kunigai, šauliai, savanoriai, kariškiai, ugniagesiai bei kiti veikėjai.

Lietuvos valstybės istorijos archyvas parodoje eksponuoja Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vyriausiojo Tribunolo nuosprendžių aktų knygą, kuri buvo pildoma 1741 m. balandžio 22 d. –1741 rugsėjo 2 d. Per vos daugiau nei keturis mėnesius užpildytą knygą sudaro net 3233 lapai.

Kiekvieną penktadienį (spalio 8, 15, 22 ir 29 dienomis) 14 val. esate laukiami ir parodos ekskursijose. Jų metu iš pirmų lūpų galėsite išgirsti pasakojimą apie archyvų aktualijas ir ateities perspektyvas, archyvarų darbo „užkulisius“ ir šios profesijos specifiką.

Parodą apžiūrėti galima iki spalio 29 d. pirmadienį 8–17 val., antradienį – ketvirtadienį 8–19 val., penktadienį 8–15.45 val.

Į parodos ekskursijas būtina išankstinė registracija el. paštu [email protected].lt.

Parodos lankytojų bus prašoma pateikti galimybių pasą.

 Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. – D.G..Barysaitė)

 
 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2021-10-04 12:19