Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

 Pagalba

Darbuotojams      Vartotojams

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA ([email protected])

Pagalba

Prisijungti 

 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė, tel. (8 5) 265 2255, el. p. [email protected]

 

 Pagalba

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

 

Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Restauruoti 2017 m. Marijampolėje rasti dokumentai

2020-12-09

Lietuvos ypatingasis archyvas įgyvendino projektą, per kurį buvo restauruoti nacistinės Vokietijos okupacijos laikotarpio dokumentai.

2017 m. balandžio mėn. Marijampolėje prie sugriuvusio namo pamatų buvo rastas į žemę įkastas stiklinis indas, į kurį buvo sudėti penki ritiniai virvele perrištų dokumentų. Dokumentų ritiniai buvo permirkę, purvini, aplipę žemėmis, sutrūnijusiais ir drėgmės smarkiai pažeistais pakraščiais, nuo jų sklido pelėsių kvapas. Dėl itin blogos fizinės būklės dokumentų ritinių net nemėginta išvynioti – iki pat restauravimo pradžios jie buvo laikomi šaldiklyje.

2020 m. Lietuvos kultūros tarybai skyrus finansavimą, prasidėjo metus trukęs dokumentų restauravimas. Lietuvos centrinio valstybės archyvo restauratoriams pavyko restauruoti didžiąją dalį dokumentų, tačiau daugeliui dokumentų trūksta dalies teksto, kai kurie jų sunkiai įskaitomi. Atliekant pirminę restauruotų dokumentų turinio analizę, nustatyta, kad didžiąją dalį stiklainyje rastų dokumentų sudaro Lietuvių saugumo policijos Vilniaus apygardos 1944 m. dokumentai: politinės apžvalgos, dienynai, biuleteniai ir kt. Be šių dokumentų, yra ir Lietuvių aktyvistų fronto, Lietuvos vietinės rinktinės, Armijos Krajovos ir kt. dokumentų ar jų nuorašų.

Nustatyti, kas ir dėl kokių priežasčių paslėpė indą su dokumentais, kol kas nepavyko. Tikimės, kad daugiau paslapčių išaiškės pradėjus restauruotų dokumentų tyrimus. Nuodugniai išanalizavus dokumentų turinį, bus priimtas sprendimas, kuriame valstybės archyve šie dokumentai bus saugomi toliau.

Restauruotų dokumentų nuotraukas galite rasti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje http://www.archyvai.lt/lt/lya/restauruoti-2017-m.-9h8d.html arba šio archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/.

 
 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2020-12-10 15:44