Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

 Pagalba

Darbuotojams      Vartotojams

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA ([email protected])

Pagalba

Prisijungti 

 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė, tel. (8 5) 265 2255, el. p. [email protected]

 

 Pagalba

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

 

Sekite mus socialiniuose tinkluose

  

 

Naujienos

Sutvarkyti ir pradėti skelbti 2016 m. bei 2018 m. rasti Tauro apygardos dokumentai

2020-12-04

Lietuvos ypatingasis archyvas sutvarkė ir interneto svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“ (http://epartizanai.archyvai.lt) pradėjo skelbti Tauro apygardos Vytauto rinktinės ir Žalgirio rinktinės Dariaus ir Girėno tėvūnijos dokumentus.

Tauro apygardos Vytauto rinktinės štabo archyvas buvo rastas 2016 m. rugsėjo mėn. Balsupių kaime (Marijampolės raj.). Dokumentus, sudėtus į bidoną, į žemės paviršių ardamas lauką iškėlė ūkininkas Rimtautas Šaukčius. Savo radinį jis perdavė Marijampolės kraštotyros muziejui, o iš čia dokumentai atkeliavo į Lietuvos ypatingąjį archyvą.

Tai didžiausias vienoje vietoje rastas Lietuvos partizanų dokumentų archyvas per paskutinius du dešimtmečius. Galima spėti, kad bidonas su partizanų dokumentais buvo užkastas 1949 m. spalį arba lapkritį, mat gretimame Skaisčiūnų kaime, vos už kelių kilometrų nuo radimvietės, 1945–[1952] m. veikė slapta Vytauto rinktinės vadavietė. Tauro apygardos Vytauto rinktinės štabo archyvą sudaro kone 1800 Vytauto rinktinės 1945‒1949 m. veiklos, trofėjinių ir kitų dokumentų – iš viso daugiau kaip 2700 lapų. Šiuos dokumentus per dvejus metus naujam gyvenimui prikėlė Lietuvos centrinio valstybės archyvo restauratorių rankos.

Tauro apygardos Žalgirio rinktinės Dariaus ir Girėno tėvūnijos štabo archyvą 2018 m. balandžio mėn. rado Šališkių girininko pavaduotojas Juozas Genevičius. Miške ties Kauno rajono Alšėnų seniūnijos Girininkų I kaimu atliekant sklypų ribų žymėjimo darbus, jo akį patraukė iš žemės kyšantis bidono dangtis. Bidone, pilname vandens, J. Genevičius aptiko netikėtą radinį – permirkusius dokumentus ir rankinę granatą. Į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai sprogmenį atidavė sunaikinti Lietuvos kariuomenės išminuotojams, o dokumentus perdavė Lietuvos ypatingajam archyvui. Miškininko liudijimu, už poros šimtų metrų nuo bidono radimo vietos pokariu buvęs įrengtas partizanų bunkeris. Bidone rastus Tauro apygardos Žalgirio rinktinės Dariaus ir Girėno tėvūnijos 1950–1952 m. dokumentus (584 lapus) restauravo Lietuvos centrinio valstybės archyvo restauratoriai.

Nors didžiąją dalį rastų Lietuvos partizanų dokumentų pavyko restauruoti, daugelis jų sunkiai įskaitomi, todėl dokumentų tekstų šifravimas ir tvarkymas užtruko beveik dvejus metus.

Su Lietuvos ypatingojo archyvo saugomos didžiausios ir gausiausios Lietuvoje Lietuvos partizanų dokumentų kolekcijos dokumentais galima susipažinti interneto svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“, o pasibaigus paskelbtam karantinui – ir Lietuvos ypatingojo archyvo KGB dokumentų skaitykloje (Gedimino pr. 40, Vilnius).

Dokumentų restauravimą ir interneto svetainės „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“ sukūrimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.

Tauro apygardos Vytauto rinktinės ir Žalgirio rinktinės Dariaus ir Girėno tėvūnijos archyvų dokumentų nuotraukas galima pažiūrėti Lietuvos ypatingojo archyvo interneto svetainėje http://www.archyvai.lt/lt/lya/sutvarkyti-ir-pradeti-mbfk.htmlarba archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle https://www.facebook.com/lietuvosypatingasisarchyvas/.

Lietuvos ypatingojo archyvo informacija

 
 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2021-01-20 11:47