Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, mob. 8 698 87 348
El.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

Naujienos

Aktualus komentaras dėl Lietuvos ypatingajame archyve saugomos S. Kovaliovo bylos kopijų

2012-01-24

 

      „Lietuvos ryto“ 2012 m. sausio 24 d. numeryje išspausdintas D. Gudavičiūtės straipsnis „Bylos kopija – brangi“. Straipsnyje teigiama, kad Piliečių gynimo paramos fondo vadovas  S. Kaušinis ieško, kas galėtų nukopijuoti S. Kovaliovo baudžiamąją bylą, kad ją galėtų įteikti Rusijos žmogaus teisių gynėjams. Straipsnyje taip pat teigiama, kad Lietuvos ypatingasis archyvas už S. Kovaliovo baudžiamosios bylos kopiją paprašė sumokėti kelis tūkstančius eurų.

 

      2003 m. į Lietuvos ypatingąjį archyvą kreipėsi Rusijos mokslinio informacinio ir švietimo centro „Memorial“ atstovai, prašydami pateikti informaciją apie galimybę pagaminti kelių Archyvo saugomų baudžiamųjų bylų (įskaitant ir S. Kovaliovo bylą) kopijas ir kopijavimo įkainius. Archyvas informavo „Memorialą“, kad S. Kovaliovo baudžiamąją bylą sudaro 30 tomų, juose yra 12372 lapai, tad S. Kovaliovo bylos kopijavimas (mikrofilmavimas) pagal tuo metu galiojusius Lietuvos Respublikos teisės aktus būtų kainavęs 580 eurų.

 

      2007 m. „Memorialas“ pakartotinai kreipėsi į Archyvą, prašydamas patvirtinti, ar 2003 m. nurodyta suma yra galiojanti, ir nurodydamas, kad yra pasirengęs apmokėti už dokumentų kopijas. Archyvas informavo „Memorialą“ dėl dokumentų kopijavimo, tačiau atsakymo negavo.

 

      Rusijos piliečiai su S. Kovaliovo baudžiamosios bylos kopijomis gali susipažinti Andrejaus Sacharovo archyve, kuriam 1996 m. buvo pagaminti ir perduoti S. Kovaliovo baudžiamosios bylos mikrofilmai.

 

      Reikėtų paminėti, kad S. Kovaliovui, kuris yra „Memorialo“ valdybos narys, buvo pagamintos baudžiamosios bylos kopijos – jas 2005 m Vilniuje, iškilmingoje aplinkoje, minint S. Kovaliovo bylos nagrinėjimo 30-ąsias metines, S. Kovaliovui asmeniškai įteikė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė.

 

Jono Vaitkaus nuotraukose – LGGRTC gen. direktorė D. Kuodytė perduoda S. Kovaliovui jo bylos medžiagą bei garso plokštelę iš teismo proceso.

 

 

      Piliečių gynimo paramos fondas ar jo vadovas S. Kaušinis į Lietuvos ypatingąjį archyvą dėl S. Kovaliovo bylos kopijų nesikreipė.

 

      Dabartiniu metu galioja Valstybės archyvų mokamų paslaugų kainoraštis, patvirtintas Lietuvos Respublikos kultūros ministro 2011 m. birželio 8 d. įsakymu Nr. ĮV-425 (Žin., 2011, Nr. 73-3527), kurio 2 ir 3 punktuose yra numatytas baigtinis sąrašas atvejų, kada valstybės archyvų mokamos paslaugos teikiamos nemokamai. Pagal minėtojo kainoraščio nuostatas, jei užsakomų dokumentų mikrofilmavimo ar kitų paslaugų apimtys yra itin didelės (šiuo atveju tai būtų taikoma ir S. Kovaliovo bylai), yra numatyta galimybė atskiroje sutartyje susitarti dėl paslaugų teikimo tvarkos, terminų, įkainių, apmokėjimo ir kitų sąlygų.

 

      Todėl teiginys, kad „5 tūkstančių eurų... vos užtektų sumokėti Lietuvos ypatingajam archyvui už jo bylos kopiją“ neatitinka tikrovės.

_ _ _

 
 
Informaciją atnaujino: ,
Informacija atnaujinta: 2012-02-09 08:54