Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

 Pagalba

Darbuotojams      Vartotojams

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Pagalba

Prisijungti 

 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė, tel. (8 5) 265 2255, el. p. daina.cenyte@archyvai.lt

 

 Pagalba

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

Naujienos

Pristatoma paroda, leisianti naujai pažvelgti į popiežiaus Jono Pauliaus II vizitą Lietuvoje

2020-08-24

    Minėdami popiežiaus Jono Pauliaus II gimimo šimtmetį Lietuvos valstybės archyvai (Lietuvos centrinis valstybės archyvas, Lietuvos ypatingasis archyvas ir Lietuvos valstybės naujasis archyvas) kviečia į parodą „Popiežiaus Jono Pauliaus II vizitą Lietuvoje prisimenant“.

   Jonas Paulius II (arkivyskupas Karolis Wojtyla) tapo pirmuoju po 455 metų pertraukos ne italų kilmės popiežiumi. Bažnyčios vadovu jis buvo 27 metus, tačiau vienu įtakingiausių XX amžiaus lyderių Jonas Paulius II vadinamas ne tiek dėl bažnytinių reformų, kiek dėl aktyvios kultūrinės bei diplomatinės veiklos, paskatinusios milijonus žmonių įsitraukti į įvairius socialinius judėjimus. Lietuvoje popiežius lankėsi 1993 m. rugsėjo 4–8 dienomis. Šis vizitas buvo nepaprastai svarbi diplomatinė ir kultūrinė parama ką tik nepriklausomybę atgavusiai Lietuvai.

   „Lietuvą Jonas Paulius II siekė aplankyti dar sovietinės okupacijos metais, tačiau Maskva tam įnirtingai priešinosi. Parodos dokumentai liudija jo nuolatinę paramą Lietuvai ir įtemptus santykius su sovietiniu režimu. Jonas Paulius II viešai metė iššūkį Maskvai, reikalaudamas religinės laisvės“, – pasakoja parodos organizatoriai.

    Viena iškalbingiausių akimirkų – emociškai jautrus kadras, kuriame popiežius Jonas Paulius II bučiuoja Lietuvos žemę vos tik lėktuvui nusileidus Vilniaus oro uoste. Kitose nuotraukose užfiksuota popiežiaus kelionė „Mercedes-Benz“ G klasės papamobiliu („papa“ italų kalba reiškia popiežius, „(auto)mobile“ – automobilis). Techninės konkrečių papamobilių savybės paprastai neskelbiamos, tačiau žinoma, kad po 1981 m. Vatikane įvykusio pasikėsinimo į Joną Paulių II šie automobiliai pradėti gaminti su neperšaunamais stiklais. Vizito Lietuvoje metu naudotas papamobilis eksponuojamas Štutgardo „Mercedes-Benz“ automobilių muziejuje.

  Šventojo Tėvo vizitą Lietuvoje organizavęs kardinolas Audrys Juozas Bačkis popiežių Joną Paulių II vadino vienu garsiausių Lietuvos laisvės šauklių. Kardinolas spaudai yra pasakojęs, kad popiežiui didžiausia vertybė buvo žmogus, todėl jis nuolat raginęs Bažnyčią eiti pas žmogų, užuot laukus, kol šis pats ateis į Bažnyčią. Vizito Lietuvoje metu popiežiui mažiausiai rūpėjo susitikimai su valdžios atstovais. Jis, žinoma, susitiko su tuomečiu Prezidentu Algirdu Mykolu Brazausku, tačiau Seime apsilankyti nepageidavo – visą savo laiką ir dėmesį skyrė žmonėms ir šeimoms.

    Popiežiui buvo svarbu aplankyti Aušros vartus. Čia sukalbėta Rožinio malda buvo transliuojama per Vatikano radiją visam pasauliui. Antrąją savo apsilankymo dieną popiežius Vilniaus Antakalnio kapinėse pagerbė Sausio 13-osios ir Medininkų žudynių aukų kapus, o vėliau Vilniaus Vingio parke laikė šventąsias mišias, kuriose į tikinčiuosius prabilo lietuvių, lenkų ir baltarusių kalbomis. Į šias mišias susirinko apie 100 tūkst. žmonių.

   Trečiąją vizito dieną popiežius lankėsi Kaune, kur Santakoje laikė mišias prie tam specialiai supilto kalnelio. Vėliau Kauno arkivyskupijos rūmuose jis susitiko su Lietuvos Vyskupų konferencija, apsilankė Kauno arkikatedroje bazilikoje ir susitiko su jaunimu Dariaus ir Girėno sporto centro stadione. Popiežius aplankė ir Kryžių kalną bei Šiluvą.

   Po popiežiaus Jono Pauliaus II vizito visose Lietuvos vyskupijose pradėjo kurtis šeimos, jaunimo centrai, atgimė parapijos, pradėjo burtis stipri tikinčiųjų bendruomenė.

  Jau nuo rugsėjo 4 d. parodą „Popiežiaus Jono Pauliaus II vizitą Lietuvoje prisimenant“ bus galima apžiūrėti virtualių parodų portale http://virtualios-parodos.archyvai.lt/lt ir Vilniaus bei Kauno viešajame transporte.

 
 
Informaciją atnaujino: Agnė Vilkišienė,
Informacija atnaujinta: 2020-08-24 16:10