Virtuali paroda „Dailininkė Elena Urbaitytė-Urbaitis“
![Po 30 metų vėl Lietuvoje. Iš kairės Rita Variakojytė-Kiguoliene, mama E. Urbaitienė ir Elena Urbaitytė-Urbaitis. 1976 m. LLMA Laiko tėkmė ir gyvenimas skirtingose civilizacijose daro įtaką mąstymui ir formuoja pasaulėžiūrą. [...] Man pradėjo atrodyt Po 30 metų vėl Lietuvoje. Iš kairės Rita Variakojytė-Kiguoliene, mama E. Urbaitienė ir Elena Urbaitytė-Urbaitis. 1976 m. LLMA Laiko tėkmė ir gyvenimas skirtingose civilizacijose daro įtaką mąstymui ir formuoja pasaulėžiūrą. [...] Man pradėjo atrodyt](/images/lt/26272/68591/resize_1920x1080_1.-llma.-f.-678-ap.-1-b.-118-l.-7..jpg)
Po 30 metų vėl Lietuvoje. Iš kairės Rita Variakojytė-Kiguoliene, mama E. Urbaitienė ir Elena Urbaitytė-Urbaitis. 1976 m. LLMA Laiko tėkmė ir gyvenimas skirtingose civilizacijose daro įtaką mąstymui ir formuoja pasaulėžiūrą. [...] Man pradėjo atrodyt
Lietuvos literatūros ir meno archyvas parengė parodą „Dailininkė Elena Urbaitytė-Urbaitis“. Elenos Urbaitytės-Urbaitis (1922–2006 m.) šimtmečiui skirta paroda dokumentuoja menininkės kūrybą tarpukario Lietuvoje, pokario Europoje, Niujorke bei nepriklausomybę atgavusioje Lietuvoje.
Pirmieji dailininkės Elenos Urbaitytės-Urbaitis dokumentai į Lietuvos literatūros ir meno archyvą pateko 2000 m. Menininkė išties atsakingai rūpinosi savo kūrybinio palikimo išsaugojimu – testamentu archyvui paliko dalį savo kūrybos, asmens bei kitus dokumentus. Sukaupti dokumentai stebina autentiškumu, atskleidžiančiu pirmosios nepriklausomos Lietuvos gyvavimo vingius, Antrojo pasaulinio karo lietuvių pabėgėlių likimus.
1944 m., kartu su 70 000 lietuvių, E. Urbaitytė pasitraukė iš Lietuvos į Vakarus. Karo pabaigos sulaukė netoli Zalcburgo (Austrija). Pragyveno už maistą piešdama žmonių portretus. Vėliau persikėlė į Miuncheną (Vokietija), kur įstojo į Miuncheno meno akademiją, perkeltą į Schloss Heimhauzeną.
Pirmoji E. Urbaitytės tapybos paroda buvo surengta 1961 m. „Ruth Sherman“ galerijoje Niujorke. Vėliau dailininkė surengė dar 15 individualių parodų Niujorke, Čikagoje ir Toronte, savo darbus eksponavo daugiau kaip 100 grupinių parodų JAV muziejuose ir galerijose. Lietuvoje jos kūrybą pristatė Lietuvos dailės muziejus, Taikomosios dailės muziejus, Šiuolaikinio meno centras, Lietuvos aido galerija Vilniuje, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus Kaune.
1975 m. E. Urbaitis apdovanota Hekšerio muziejaus premija už didelius kūrybinius laimėjimus, 1977 m. – Lietuvių kultūros centro aukso medaliu, 1988 m. – Amerikos šiuolaikinio meno sąjungos skulptūros premija, 1992–1993 m. – Tarptautinio biografijų centro (International Biographical centre, Kembridžas, Anglija) Metų moters titulu, 1993 m. – Amerikos lietuvių kultūros tarybos pagrindiniu prizu už kūrybą, 2004 m. – Tarptautinio biografijų centro Tarptautinio vizualiojo meno metų menininko titulu.
Virtualią parodą iš Lietuvos literatūros ir meno archyve Elenos Urbaitis fonde saugomų dokumentų parengė Rūta Žemaitytė.