Biudžetinė įstaiga, Mindaugo g. 8, LT- 03107 Vilnius, Tel. (8 5) 265 1137
El.p. lvat@archyvai.lt,faks. (8 5) 265 2314, kodas Juridinių asmenų registre 188697087
Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.
Papildomai asmenų prašymai priimami pirmadieniais ir antradieniais iki 18 val.

INFORMACINĖS SISTEMOS

ELEKTRONINIO ARCHYVO INFORMACINĖ SISTEMA (EAIS)

 Pagalba

Darbuotojams      Vartotojams

INTEGRALI ADMINISTRACINIŲ PASLAUGŲ SISTEMA (I@PS)

Pagalba

Prisijungti 

 

ASMENŲ APTARNAVIMAS

Asmenys aptarnaujami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka.

Informaciją teikia ir prašymus priima vyriausioji specialistė Daina Čenytė, tel. (8 5) 265 2255, el. p. daina.cenyte@archyvai.lt

 

 Pagalba

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Mūsų paskyros socialiniuose tinkluose

  


Valstybės archyvai jau dirba įprasta tvarka.

Lankantis valstybės archyvuose privaloma dėvėti nosį ir burną dengiančias kaukes, respiratorius ar kitas veido apsaugos priemones, laikytis kitų asmens higienos reikalavimų.

 

Naujienos

Virtuali paroda „XVIII a. pab.–XIX a. pr. Vilniaus priemiesčių topografija."

2019-03-29

Vilniaus mokslo bičiulių draugijos fonde (LVIA, f. 1135, ap. 23, b. 65) saugomi 34 Vilniaus priemiesčių ir apylinkių planai (Pohuliankos, Žvėryno, Paplaujos, Užupio, Šnipiškių, Lukiškių, Vingio, dabartinės Tilto gatvės, Subačiaus gatvės ir Aušros vartų apylinkės). Šie planai buvo sukurti kaip Vilniaus gimnazijos moksleivių mokomieji darbai. XVIII a. pab. ir pirmaisiais XIX a. dešimtmečiais norintieji tapti matininkais geometrijos žinių įgydavo vietinėse Vilniaus kolegijose ir gimnazijose bei vienuolynų mokyklose. Į mokymo įstaigų programas buvo įtrauktas ne tik paprastas piešimas, bet ir topografinis piešimas, kurio praktinės užduotys būdavo išmatuoti mokyklos arba artimiausios vietovės teritoriją ir šiuos matavimus perkelti į brėžinius. Praktines užduotis atlikdavo paprastai ketvirtos klasės mokiniai, jos vykdavo lauke, kur mokiniai buvo supažindinami su įrankių naudojimu ir apmatavimų piešimu, o paskui turėdavo patys atlikti paskirtų vietų matavimus ir padaryti jų brėžinius. Todėl visi Vilniaus priemiesčių planai yra sudaryti vasarą, t.y. birželio ir liepos mėn.

Vilniaus priemiesčių ir apylinkių planai piešti miniatiūrine piešimo technika, dažniausiai juodu tušu, nors yra ir spalvotų planų, pieštų akvarele, išryškinant reljefą – svarbiausias kalvas ir miškingas vietas, dirbamus laukus ir pievas, Vilnios, Neries ir Vingrių upių pakrantes, taip pat išryškinant Vilniaus priemiesčių užstatymą – gyvenamuosius namus, dvarus, bažnyčias ir vienuolynus, malūnus, tiltus. Ypatingo gyvumo eksponuojamiems planams suteikia jų paaiškinimai su įvairiais piešinukais, vaizduojančiais dažniausiai matininko darbo įrankius – braižymo stalelį (menzulą), popieriaus ruloną, skriestuvą. Kartais prie paaiškinimų ir rodyklių vaizduojami angelai, paukščiai, kolonos arba floristiniai motyvai – medžiai, augalai, gėlės. Todėl šie Vilniaus priemiesčių planai yra informatyvūs ne tik istorikams ar Vilniaus miesto istorija besidominantiems asmenims, bet ir dailės tyrinėtojams.

XVIII a. pab.–XIX a. pr. Vilniaus gimnazijos mokinių sukurti brėžiniai teikia daug žinių apie Vilniaus priemiesčių ir apylinkių raidą, Vilniaus tvarkymą ir žemės matavimų darbų praktiką.

Šioje virtualioje parodoje eksponuojama 13 Vilniaus priemiesčių planų (kiti planai kartojasi arba neišvaizdūs). 31 plano originalai iki 2019 m. spalio 6 d. eksponuojami Radvilų rūmų muziejuje (Vilniaus g. 24).  Tai yra parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“, skirto pasirengti Vilniaus 700 metų jubiliejui, antrosios parodos „NOSTRA VILNA: pirmasis Vilniaus atvaizdas“ dalis.

Parodos kuratorė

Informacijos ir sklaidos skyriaus

vyriausioji paleografė Violeta Pansevič

Virtualią parodą galite peržiūrėti čia.

 

 

 
 
Informaciją atnaujino: Andrius Zilnys, Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyrius
Informacija atnaujinta: 2019-03-29 15:22