EAIS pristatyta tarptautinėje Baltijos šalių archyvarų konferencijoje „Archyvai nepaprastųjų situacijų ir nelaimių atvejais“

Birželio 8—10 d. Liepojoje vyko Baltijos šalių archyvarų konferencija „Archyvai nepaprastųjų situacijų ir nelaimių atvejais“.
Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnybos Dokumentų ir archyvų valdymo ir naudojimo skyriaus vyr. specialistas Andrius Zilnys pirmosios sesijos metu dalyvavo diskusijoje apie COVID-19 poveikį archyvų valdymui. Buvo kalbama apie tai, kaip šį poveikį sumažino skaitmenizacija ir įvairios interaktyvios sąsajos (Elektroninės archyvų informacinės sistemos EAIS Skaitmeninė skaitykla ir kitos).
EAIS šiuo metu yra pasiekiami 35 468 vaizdai. EAIS vartotojai ne tik turi prieigą prie skaitmeninio turinio, bet ir gali gauti naujausią informaciją apie skaitmeninius dokumentus, nuotraukas, bažnytines knygas, susipažinti dokumentų aprašais, pateikti užklausą. Savo tapatybę identifikavę EAIS skaityklos naudotojai turi galimybę užsakyti valstybės archyvų teikiamas administracines e. paslaugas.
Praplėstas virtualios skaityklos posistemis užtikrina greitą ir sklandžią informacijos paiešką Lietuvos valstybės archyvų suskaitmenintuose dokumentuose. Nacionalinis dokumentų fondas papildytas katalikų bažnyčių parapijose saugomų metrikų knygų įrašų skaitmeniniais vaizdais. Skaitykla nuolat papildoma ir kitu skaitmeniniu turiniu.
Nuo veikimo pradžios virtualią skaityklą aplankė daugiau nei 22 tūkst. unikalių vartotojų (1,4 mln. apsilankymų).
Baltijos šalių archyvų sistemų vadovai Estijos nacionalinio archyvo direktorius Priit Pirsko, Latvijos nacionalinio archyvo direktorė Mara Sprūdža ir Lietuvos delegacijos vadovė dr. Daiva Lukšaitė, laikinai atliekanti Lietuvos vyriausiojo archyvaro funkcijas, savo pranešimuose apžvelgė aktualius pokyčius archyvuose, dokumentų valdymo srities naujoves, tarp jų ir Lietuvoje neseniai startavusią bendrą dokumentų valdymo sistemą DBSIS.
Antrosios sesijos metu Kauno regioninio valstybės archyvo direktorius Gintaras Dručkus ir Klaipėdos regioninio valstybes archyvo patarėja Raimonda Mažrimienė dalyvavo diskusijoje apie archyvų pasiruošimą ekstremaliosioms, nepaprastosioms situacijoms.
