Mindaugo g. 8, 03107 Vilnius, tel. (8 5) 219 5320, (8 5) 213 7482, faks. (8 5) 278 4369,
el. p. istorijos.archyvas@lvia.lt, kodas Juridinių asmenų registre 190764568
AB "Swedbank" atsiskaitomoji sąskaita LT837300010002457221

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

  

PILIEČIŲ CHARTIJA - MŪSŲ ĮSTAIGOS IR Į MUS BESIKREIPIANČIŲ ASMENŲ SUSITARIMAS IR ĮSIPAREIGOJIMAS DĖL TEIKIAMŲ PASLAUGŲ BEI APTARNAVIMO KOKYBĖS

  

Lietuvos Respublikoje paskelbtos ekstremaliosios situacijos dėl COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu Lietuvos valstybės istorijos archyve:

 

  1. Lankytojai, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių (pvz., karščiavimas, sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, vėmimas, viduriavimas ir pan.), neaptarnaujami.
  2. Lankytojai privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones). Nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei.
  3. Lankytojai privalo laikytis asmens higienos (rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo ir kt.)
  4. Lankytojams rekomenduojama laikytis saugaus ne mažesnio kaip 1 metro atstumo tarp asmenų.
  5. Lankytojams rekomenduojama paklausimus archyvui teikti elektroniniu būdu (elektroninio pašto adresu istorijos.archyvas@lvia.ltIntegralioje administracinių paslaugų sistemojeElektroninio archyvo informacinėje sistemoje, per E. pristatymo sistemą) arba paštu.

 

 

Asmenų aptarnavimas

 

Interesantai priimami kiekvieną darbo dieną darbo laiku archyvo priimamajame

(110 kab.), adresu Mindaugo g. 8, tel. (8 5) 219 5320.

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00–12.45.

Papildomai asmenų prašymai priimami antradieniais 7.30-18.30 archyvo priimamajame (110 kab.)

 

Informacija teikiama telefonais:

dėl pažymų išdavimo - (8 5) 213 7902, (8 5) 219 9981, (8 5) 219 5320;

dėl genealoginių paieškų - (8 5) 213 7484, (8 5) 219 9979, (8 5) 219 5834;

dėl skaityklų darbo (8 5) 219 5562, (8 5) 219 9527.

 

Mūsų paskyros socialiniuose tinkluose

 

 

Naujienos

Paroda apie jėzuitų gyvenimą ir veiklą Lietuvoje

2019-11-19

Lapkričio 14 d. Lietuvos valstybės istorijos archyve atidaryta paroda „Jėzuitai Lietuvoje“. Joje eksponuojama daugiau nei šimtas unikalių dokumentų apie Jėzuitų ordino veiklą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, carinėje Rusijoje, 1918-1940 m. Lietuvos Respublikoje ir lenkų užimtame Vilniuje.

 

Ši paroda - jėzuitų misijos Lietuvoje 450-ųjų metinių paminėjimo renginys.

 

Į parodos atidarymą susirinkusius svečius pasveikino Lietuvos vyriausioji archyvarė Kristina Ramonienė. Eksponatus pristatė parodos kuratorė, LVIA Informacijos ir sklaidos skyriaus vedėja Neringa Češkevičiūtė. Su Jėzuitų ordino istorija Lietuvoje trumpai supažindino Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto docentas, humanitarinių mokslų daktaras Liudas Jovaiša.

Savo apsilankymu parodą pagerbė Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provincijolas Vidmantas Šimkūnas SJ bei provincijolo socijus Antanas Saulaitis SJ bei kiti jėzuitai.

 

 

 

1569 m. Vilniaus vyskupo Valerijono Protasevičiaus kvietimu į Lietuvą atvyko ir čia įsikūrė pirmoji jėzuitų vienuolių misija. XVI a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, draskomoje protestantų ir katalikų kovų, jėzuitų atvykimas nulėmė galutinę katalikybės pergalę.  

Savo misionieriškas užduotis jėzuitai įgyvendino per mokslą ir švietimą. Jėzuitų ordino pastangomis Lietuvoje buvo įsteigtas Vilniaus universitetas, įkurta pirmoji observatorija, parengta bei išleista pirmoji Lietuvos istorija, pirmasis lietuvių kalbos žodynas ir muzikos vadovėlis, įvestas pirmasis akademinis matematikos kursas, išleisti pirmieji kalendoriai ir laikraščiai.

Lietuvos valstybės istorijos archyve (LVIA) surengtoje parodoje eksponuojama daugiau nei 100 dokumentų, atspindinčių svarbiausius jėzuitų veiklos Lietuvoje etapus. Tarp eksponatų - ir unikalūs, išskirtinės svarbos dokumentai.

Tai Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stepono Batoro 1578 m. pasirašyta privilegija dėl Vilniaus jėzuitų kolegijos reorganizavimo į universitetą bei 1579 m. privilegija dėl Akademijos bei Universiteto teisių suteikimo Vilniaus kolegijai. Taip pat 1579 m. popiežiaus Grigaliaus XIII bulė, patvirtinusi universitetinį naujosios mokslo įstaigos statusą.

Minėtieji dokumentai yra bene vertingiausios LVIA saugomos relikvijos. Jų reikšmė pripažinta ir pasaulio mastu: karališkosios universiteto steigimo privilegijos bei popiežiaus bulė įtrauktos į UNESCO saugomo dokumentinio paveldo sąrašą. Šie dokumentai paprastai neprieinami plačiajai visuomenei ir viešai rodomi tik išskirtiniais atvejais.

Parodoje demonstruojami ne tik valstybinio masto įvykius liudijantys eksponatai, bet ir atspindintys paprastų vienuolių kasdienybę. Vienas tokių eksponatų - jėzuitams skirtos saikingo alkoholio bei tabako vartojimo taisyklės. Pagal jas galima spręsti, jog šie vienuoliai neprivalėjo būti visiškais asketais.

Nors Lietuvos archyvuose saugoma gausybė įdomių dokumentų, susijusių su jėzuitų gyvenimu bei veikla, parodai buvo atrinkti patys vizualiausi. Tai ir bažnyčių bei vienuolynų planai, ir XIX-XX a. fotografijos bei kita.

 

 

 

Gražiausiu parodos dokumentu vadintina LVIA saugoma Jėzuitų ordino generolo Mucijaus Vitelesko 1630 m. privilegija, leidžianti prie Gardino jėzuitų rezidencijos įkurti Švenčiausiosios Mergelės Marijos apreiškimo kongregaciją. Privilegijos kraštai papuošti įvairiaspalvių gėlių ornamentais su Šv. Ignaco ir Šv. Angelo figūromis, o jos viršuje pavaizduota Jėzuitų ordino kristograma. Išlikęs ir ją sutvirtinantis varinis antspaudas, įdėtas metalinėje dėžutėje, kabantis ant šilkinės virvutės. Tad ši privilegija išsaugojo pirminį vaizdą, buvusį jos pasirašymo metu.

Parodoje galima išvysti ir įspūdingais Lenkijos karalių ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Vladislovo Vazos, Mykolo Kaributo Višnioveckio bei Augusto III Sakso antspaudais paženklintas privilegijas Vilniaus jėzuitų kolegijai dėl teisės be muito mokesčio plukdyti medieną Neries upe.

Per parodos atidarymą skambėjo tarptautinio senosios muzikos ansamblio „Canto Fiorito“ atlikėjų: mecosoprano Renatos Dubinskaitės ir klavesininkės Vaivos Eidukaitytės-Storastienės atliekama XVI-XVII a. muzika.

 

 

 

 

Ekspoziciją, parengtą LVIA bendradarbiaujant su Lietuvos centriniu valstybės ir Vilniaus regioniniu valstybės archyvais, bus galima apžiūrėti iki 2020 m. balandžio mėnesio.

 

 

Parodos kuratorė:

Neringa Češkevičiūtė

        Rengėjas:

 

                         Partneriai:

           

 

 

 

 

 

 

 
Informaciją atnaujino: Igor Voitiulevič,
Informacija atnaujinta: 2019-11-19 10:52