|
2015 m. Lietuva mini Mykolo Kleopo Oginskio 250-ąsias gimimo metines. Šis žinomas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (toliau – LDK) didikas, valstybininkas, politikas, diplomatas, ministras, 1794 m. sukilimo dalyvis, politinis emigrantas, Rusijos imperijos senatorius, mecenatas ir kompozitorius nugyveno sudėtingą, atradimais ir skaudžiomis netektimis paženklintą gyvenimą. Tai buvo daugeliu talentų apdovanota asmenybė.
Plačiai žinomo polonezo „Atsisveikinimas su tėvyne“ autorius gimė 1765 m. rugsėjo 25 d. Guzove (Lenkija) Trakų vaivados Andriaus Oginskio ir jo žmonos Paulinos Šembek – Oginskienės šeimoje. Žinomo pedagogo, prancūzo Jean Rolay dėka gavo išskirtinį išsilavinimą.
Jau būdamas dvidešimt vienerių metų M.K.Oginskis įsitraukė į politinį Abiejų Tautų Respublikos (toliau – ATR) gyvenimą. 1786 m. jis pirmą kartą buvo išrinktas pasiuntiniu į Seimą nuo Trakų vaivadijos centrinio pavieto. 1786 – 1788 m., 1792 m. buvo LDK iždo komisaras. Jis siekė reorganizuoti muitinių tinklą ir pagerinti jų darbą, teikė siūlymus tobulinant iždo administravimą (1788 m.). M.K.Oginskio darbas valstybės tarnyboje sulaukė teigiamo įvertinimo. 1788 m. jis buvo apdovanotas Šv. Stanislovo, 1789 m. – Baltojo erelio ordinais bei nominuotas LDK kardininku.
1790 – 1791 m. M.K.Oginskis ėjo ATR ypatingojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro prie Jungtinių Nyderlandų Provincijų Generalinių luomų pareigas. Jo diplomatinė veikla davė tam tikrų pozityvių rezultatų, nors tarptautinė situacija ATR buvo labai nepalanki. M.K.Oginskis tapo aktyviu 1791 m. gegužės 3 d. Konstitucijos šalininku. Siekdamas gausinti šios Konstitucijos šalininkų gretas, ypač pritraukti bajoriją, miestiečius, jis 1792 m. balandžio 16 d. Vilniaus rotušėje kartu su 37 bajorais įsirašė į municipaliteto knygas.
Įsigalėjus krašte (padedant Rusijai) Targovicos konfederacijos šalininkams, protestuodamas prieš konfederacijos vykdomą politiką, 1792 m. vasarą M.K.Oginskis pasitraukė į užsienį. Priešų atsakas buvo negailestingas – konfederatų nurodymu M.K.Oginskio dvarai buvo sekvestruoti. Tai visiškai sukomplikavo ir taip sudėtingus jo turtinius reikalus. Siekdamas taisyti padėtį, M.K.Oginskis buvo priverstas grįžti į tėvynę, prisiekti konfederacijai ir aktualiais jam klausimais kalbėti nuvykus į Sankt Peterburgą. Dvarų sekvestras buvo panaikintas, o M.K.Oginskis buvo priverstas užimti ministro pareigas prorusiškoje vyriausybėje – 1793 m. gegužės 7 d. jis buvo nominuotas LDK didžiuoju iždininku. 1793 m. Gardino seime priklausė politikams, rengusiems valstybės gelbėjimo planus. Tačiau, žymiai galingesnių išorės jėgų akivaizdoje, pripažino ir patvirtino kartu su dauguma seimūnų krašto teritorijų perdavimą Prūsijai ir Rusijai.
Prasidėjus 1794 m. sukilimui M.K.Oginskis tapo aktyviu jo dalyviu. Sukilimo reikmėms paaukojo 138 tūkst. auksinų, rengė sukilėlių teisės aktus, įsteigė savo karinį dalinį. Jo vadovaujami sukilėliai kovojo Minsko vaivadijoje, siekė paimti Daugpilio tvirtovę. Sukilimui pralaimėjus, 1794 m. pabaigoje M.K.Oginskis buvo priverstas emigruoti į užsienį. Ten įsitraukė į politinių emigrantų veiklą. Ilgą laiką rezidavo Konstantinopolyje. Politinio emigranto viltys atkurti ATR valstybingumą padedant kitoms šalims, ypač Prancūzijai ir Osmanų imperijai, neišsipildė. Už dalyvavimą sukilime Rusijos valdžia atėmė iš jo visą turėtą nuosavybę tiek LDK, tiek Lenkijoje. M.K.Oginskio finansinė padėtis tapo apgailėtina.
Pasinaudojęs Aleksandro I paskelbta amnestija 1802 m. jis grįžo iš emigracijos ir vėl turėjo ieškoti paramos Sankt Peterburge. Imperatorius leido jam iki gyvos galvos valdyti Rietavo seniūniją, dalį Pervalko seniūnijos. Iš dėdės paveldėtą Zalesės dvarą (Ašmenos apskrityje) naudojo kaip šeimos rezidenciją iki 1822 m.
1810 m. tapęs senatoriumi, M.K.Oginskis 1811 – 1812 m. parengė ir perdavė valdovui dokumentų projektus, kurių tikslas buvo atkurti LDK kaip Rusijos imperijos autonominę dalį, turinčią Konstituciją. Buvo numatytas net palaipsnis baudžiavos panaikinimas. Imperatoriaus delsimas, 1812 m. kilęs karas su Prancūzija ir pasikeitusi politinė situacija M.K.Oginskio projektus palaidojo. 1815 m. M.K.Oginskis vėl buvo siejamas su Lenkijos Karalystės Konstitucijos projekto platinimu. Rusijos valdininkams šių sąsajų įrodymas buvo per sunki užduotis. Bėgant laikui, M.K.Oginskio politinės veiklos tėvynės labui perspektyvos darėsi vis niūresnės. Tą suvokdamas jis nusprendė išvykti gyventi svetur. 1822 m. apsigyveno Italijoje. Čia atsidėjo kūrybai. Rašė muzikinius kūrinius, savo „Atsiminimus“. Stingant lėšų jo gyvenimas sunkėjo. Su šeimos nariais ir kitais artimais žmonėmis bendravo laiškais. Per juos keitėsi informacija, sprendė šeimos ir ūkinius – finansinius reikalus.
Vingiuotas ir sudėtingas buvo M.K.Oginskio vedybinis gyvenimas. 1789 m. jis vedė Izabelę Lasocką, Lenkijos didiko, Gostino kašteliono Antonio Lasockio dukterį. 1804 m. santuoką su ja nutraukė ir vedė našlę Mariją de Neri – Nagurskienę. Su Izabele susilaukė sūnų Tado Antano ir Ksavero Pranciškaus. Antroje santuokoje gimė dukterys Amelija, Ema ir Ida bei sūnus Kleopas Irenėjus. M.K.Oginskiui buvo brangūs visi vaikai, vienodai jais rūpinosi. Iš jo rašytų laiškų vaikams žvelgia tėviška, rūpestinga meilė ir gyvenimo išmintis.
M.K.Oginskis visą savo gyvenimą siekė, kad jam ir jo vaikams būtų pripažintas kunigaikščio titulas. Oficialiuose dokumentuose jis buvo tituluojamas grafu. Byla dėl Oginskių kunigaikštiškos kilmės pripažinimo Rusijos imperijoje buvo sprendžiama daugiau nei 50 metų. Šio pripažinimo pats M.K.Oginskis nesulaukė – mirė Florencijoje 1833 m. spalio 15 d. Tik 1862 m. M.K.Oginskio sūnui Kleopui Irenėjui ir jo sūnums leista tituluotis kunigaikščiais.
Parodai, skirtai M.K.Oginskiui, atrinktas 51 objektas. Pateikti dokumentai atspindi nemažai jo gyvenimo svarbių epizodų. Tai genealoginio, politinio, turtinio – ūkinio pobūdžio dokumentai, šeimos korespondencija, ikonografinė medžiaga ir dokumentai susiję su M.K.Oginskio kūryba. Dokumentų chronologija apima 1786 – 1862 m. Raštai surašyti lenkų, rusų, prancūzų kalbomis. Daugiausia istorijos šaltinių atrinkta iš archyvo fondo Nr.1177 „Oginskiai“. Rodomi taip pat dokumentai iš fondų Nr.345 „Trakų pilies teismas“, Nr.11 „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždo komisija“, Nr.1135 „Vilniaus mokslo bičiulių draugija“, Nr.20 „Vilniaus žemės teismas“, Nr.458 „Vilniaus miesto magistratas“, Nr.378 „Vilniaus generalgubernatoriaus kanceliarija“ ir Nr.391 „Vilniaus gubernijos bajorų deputatų susirinkimas“. Reikia pažymėti, kad pristatomi 3 dokumentai, kurių originalai saugomi Rusijos valstybiniame senųjų aktų archyve Maskvoje. Iš jų 2 reprezentuoja M.K.Oginskio muzikinį palikimą.
|
Oginskių giminės genealoginis medis.
XIX a. pradžia. Lenkų k., rankraštis.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 6, l. 1.
|
Išrašas iš Lietuvos-Vilniaus gubernijos bajorų knygų apie kunigaikščių iš
Kozelsko Oginskių kilmę.
Vilnius, 1810 m. birželio 6 d. Lenkų k., rankraštis.
Kunigaikščiai Oginskiai savo genealogiją vedė nuo Riuriko ( IX a. ).
Rusijos valstybinis senųjų aktų archyvas Maskvoje ( РГАДА ),
F. 12, ap. 1, b. 313a, l. 1
|
Oginskių giminės genealoginis medis
[B.v.], 1810 m. Lenkų k., rankraštis.
1795 m. Lietuvą prijungus prie Rusijos imperijos, Jekaterinos II nurodymu,
visi šio krašto bajorų luomo atstovai privalėjo pateikti bajorystę įrodančius
dokumentus. Tikėtina, kad Oginskių giminės genealoginis medis sudarytas
rengiant dokumentus Vilniaus gubernijos bajorų deputacijai dėl kunigaikščių
titulo pripažinimo.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 3, l. 1
|
Instrukcijos, duotos į Seimą nuo Trakų vaivadijos išrinktiems pasiuntiniams Trakų vaivadaičiui Mykolui Kleopui Oginskiui ir Trakų vaivadijos vėliavininkui Adomui Turčinavičiui, aktas. Fragmentai.
[B.v.], 1786 m. rugpjūčio 22 d. Lenkų k., rankraštis.
Aktuota Trakų pilies teismo knygoje.
LVIA, F. 345, ap. 1, b. 4 (SA, b. 5919), l. 600 – 601.
|
Abiejų Tautų Respublikos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždo komisijos 1786 m. rugsėjo 21 d. – 1788 m. liepos 28 d. dienoraštis. Fragmentas. [Gardinas]. Lenkų k., rankraštis.
1787 m. kovo 1 d. komisijos posėdyje pirmą kartą dalyvauja iždo komisaras Mykolas Kleopas Oginskis. Dalyvavimas patvirtintas jo parašu.
LVIA, F. 11, ap. 1, b. 269 (SA, b. 2927), l. 23.
|
Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stanislovo Augusto laiškas Trakų vaivadienei Paulinai Oginskienei.
Varšuva, 1787 m. spalio mėn. Lenkų k., rankraštis.
Laiške Paulinai Oginskienei valdovas reiškia užuojautą dėl jos vyro Andriaus Oginskio mirties ir įsitikinimą dėl sūnaus Mykolo Kleopo Oginskio daug žadančios ateities.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 6284, l. 3.
|
Paulinos Šembek – Oginskienės 1787 m. spalio 26 d.Guzove parašyto įgaliojimo, kuriuo visas savo valdas perdavė valdyti sūnui Mykolui Kleopui Oginskiui, ištrauka. Fragmentai.
1787 m. gruodžio 11 d. Lenkų k., rankraštis.
Išrašas iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vyriausiojo tribunolo aktų knygos.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 6486, l. 1,1v
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Laiškas dėdei Pranciškui Ksaverui Oginskiui.
Sokoluvas, 1789 m. spalio 17 d. Lenkų k., rankraštis.
Laiške dėdei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystė virtuvininkui P.K.Oginskiui pranešama, kad valdovas M.K.Oginskį apdovanojo Baltojo erelio ordinu.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5801, l. 1 – 1v.
|
Prūsijos Karalystės pasas.
Varšuva, 1790 m. birželio 8 d. Vokiečių k., paso formuliaras su ranka įrašytais M.K. Oginskio duomenimis.
Pasas išduotas Prūsijos karaliaus ypatingojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro Abiejų Tautų Respublikoje markizo Girolamo von Lucchesini Abiejų Tautų Respublikos ypatingajam pasiuntiniui ir įgaliotajam ministrui prie Jungtinių Nyderlandų Provincijų Generalinių luomų grafui Mykolui Kleopui Oginskiui, kartu su sutuoktine ir svita vykstančiam per Berlyną į Hagą.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 63, l. 1.
|
Richard Cosway, Luigi Schiavonetti. Mykolo Kleopo ir Izabelės Lasockos Oginskių portretas.
Spaudinys (apie 1793 m.). 44,8 x 29,7cm.
LVIA, F. 1135 ap. 23, b. 248, l. 29.
|
Oginskis, Mykolas Kazimieras. Laiškas Mykolui Kleopui Oginskiui.
Obersdorfas, (1790 m.) birželio 22 d. Lenkų k., rankraštis.
Laiške didysis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmonas Mykolas Kazimieras Oginskis praneša, kad susitaręs dėl Mykolo Kleopo Oginskio vizito pas Prūsijos karalių ir siūlo jam atvykti į Reichenbachą pas Prūsijos užsienio reikalų ministrą E.F.Hertzbergą.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5803, l. 136.
|
Išrašas iš Jungtinių (Nyderlandų) Provincijų Generalinių luomų rezoliucijų registro dėl numatyto Mykolo Kleopo Oginskio pripažinimo Lenkijos karaliaus ypatinguoju pasiuntiniu ir įgaliotuoju ministru Nyderlanduose.
Nuorašas. [B.v],1790 m. liepos 22 d. Prancūzų k., rankraštis.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 62, l. 1 – 1v.
|
Šventosios Vokiečių Tautos Romos imperijos pasas.
Haga, 1790 m. gruodžio 7 d. Prancūzų k.,paso formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
Pasas išduotas imperatoriaus ir karaliaus Leopoldo II reikalų patikėtinio prie Jungtinių Provincijų Generalinių luomų barono Johano Rudolfo de Buol – Schauensteino Abiejų Tautų Respublikos ypatingajam pasiuntiniui ir įgaliotajam ministrui prie Jungtinių Nyderlandų Provincijų Generalinių luomų grafui Mykolui Kleopui Oginskiui, kartu su sutuoktine ir jos svita vykstančiam iš Nyderlandų į Londoną.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 63, l. 3.
|
Didžiosios Britanijos Karalystės pasas.
Haga, 1790 m. gruodžio 8 d. Prancūzų k., paso formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
Pasas išduotas Didžiosios Britanijos karaliaus Jurgio III ypatingojo ir įgaliotojo ambasadoriaus prie Jungtinių Provincijų Generalinių luomų barono Williamo Edeno Aucklando Abiejų Tautų Respublikos ypatingajam pasiuntiniui ir įgaliotajam ministrui prie Jungtinių Nyderlandų Provincijų Generalinių luomų grafui Mykolui Kleopui Oginskiui, su šeima ir palyda vykstančiam per Brabantą, Flandriją į Kalė, iš jos – į Angliją.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 63, l. 4.
|
Prancūzijos Karalystės pasas.
Londonas, 1791 m. sausio 3 d. Prancūzų k., paso formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
Pasas išduotas Prancūzijos karaliaus Liudviko XVI įgaliotojo ministro Didžiojoje Britanijoje Franҫois Barthélemy Abiejų Tautų Respublikos ypatingajam pasiuntiniui ir įgaliotajam ministrui prie Jungtinių Nyderlandų Provincijų Generalinių luomų grafui Mykolui Kleopui Oginskiui, grafienei [žmonai] Oginskienei ir jų žmonėms, grįžtantiems per Kalė į Hagą.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 63, l. 6.
|
Prūsijos Karalystės pasas.
Haga, 1791 m. vasario 11 d. Vokiečių k.,paso formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
Pasas išduotas Prūsijos ypatingojo pasiuntinio ir įgaliotojo ministro Jungtinėje Nyderlandų Respublikoje grafo Dorotheaus Ludwigo Christopho von Kellerio Abiejų Tautų Respublikos ypatingajam pasiuntiniui ir įgaliotajam ministrui prie Jungtinių Nyderlandų Provincijų Generalinių luomų grafui Mykolui Kleopui Oginskiui, jo sutuoktinei ir jų palydai, vykstantiems iš Hagos į Varšuvą.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 63, l. 7.
|
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kardininko Mykolo Kleopo Oginskio raštas, kuriuo Vilniaus kūdikėlio Jėzaus gailestingųjų seserų špitolės išlaikymui skyrė Silcų posesiją.
Vilnius, 1791 m. balandžio 7 d. Lenkų k., rankraštis.
Raštas aktuotas 1791m. balandžio 9 d. Vilniaus žemės teisme.
LVIA, F. 20, ap. 1, b. 32 (SA, b. 4235 (II) ), l. 739 – 739v (1525-1528).
|
Oginskytė – Lopacinskienė, Juzefa. Laiškas broliui Mykolui Kleopui Oginskiui.
Šarkovčizna, 1792 m. balandžio 2 d. Lenkų k., rankraštis.
Laiške ji sveikina brolį su artėjančiomis šventėmis (Šv. Velykom), linkėdama jam stiprios sveikatos ir visokeriopos sėkmės. Yra vyro Jono Nikodemo Lopacinskio prierašas, kuriame jis prisideda prie žmonos sveikinimų ir linkėjimų.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5803, l. 217.
|
Vilniaus magistrato sesijos protokolas dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kardininko Mykolo Kleopo Oginskio ir kitų asmenų įsirašymo į Vilniaus miestiečius.
[Vilnius],1792 m. balandžio 16 d. Lenkų k., rankraštis.
Siekdamas į Gegužės 3 d. konstitucijos šalininkų gretas patraukti kuo daugiau
bajorijos bei pademonstruoti bajorijos ir miestiečių luomų vienybę,
M.K. Oginskis 1792 m. balandžio 16 d. Vilniaus rotušėje kartu su 37
bajorais iškilmingai įsirašė į municipaliteto knygas.
LVIA, F. 458, ap. 4, b. 4, l. 86
|
Oginskienė, Paulina. Laiškas sūnui Mykolui Kleopui Oginskiui.
Guzovas, 1792 m. gegužės 10 d. Lenkų k., rankraštis.
Laiške motina reiškia susirūpinimą ir užuojautą dėl jo dukrelės ligos, duoda patarimus dėl jos gydymo, teiraujasi dėl galimo karo su Rusija bei prašo atsiųsti saldžių apelsinų.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5803, l. 18.
|
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės lauko etmono Simono Martyno Korvino Kosakovskio nurodymas dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kardininko Mykolo Kleopo Oginskio dvarų sekvestro panaikinimo.
1792 m. rugsėjo 17 d. Lenkų k., rankraštis.
Išrašas iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės generalinės konfederacijos aktų knygos.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5073, l. 40 – 40v.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Laiškas dėdei Pranciškui Ksaverui Oginskiui.
Varšuva, 1792 m. spalio 6 d. Lenkų k.,rankraštis.
M.K.Oginskis laiške dėdei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės virtuvininkui P.K. Oginskiui praneša apie savo apsisprendimą vykti į Sankt Peterburgą tvarkyti turtinių (dvarų) reikalų, apie ketinimą pasimatyti su dėde Maladečinoje, taip pat informuoja apie savo skaudamą ranką,vaistų vartojimą. Laiško gale prierašas ir parašas M.K.Oginskio.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5801, l. 11 – 11v.
|
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kardininko Mykolo Kleopo Oginskio ir jo žmonos Izabelės Lasockos – Oginskienės sveikinimo laiškas dėdei Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės virtuvininkui Pranciškui Ksaverui Oginskiui Naujųjų metų proga.
Varšuva, 1792 m. gruodžio 29(?) d. Lenkų k., rankraštis.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5801, l. 15.
|
Oginskis,Mykolas Kleopas. Laiškas dėdei Pranciškui Ksaverui Oginskiui.
Vilnius, 1793 m. balandžio 10 d. Lenkų k., rankraštis.
Laiške dėdei P.K.Oginskiui pranešama apie galimai įvykdytą 2-ąjį Abiejų Tautų Respublikos padalijimą.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5804, l. 4.
|
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždo laikinosios deputacijos administracijos pajamų, išlaidų ir nepriemokų žiniaraštis. Fragmentas.
[ B.v. ],1794 m. Lenkų k., rankraštis.
Žiniaraštyje nurodyta, kad pilietis Mykolas Kleopas Oginskis sukilimo reikmėms 1794 m. balandžio 29 d. paaukojo 20 tūkst. auksinų, o gegužės 6 d. – 118 tūkst. auksinų.
LVIA, F. 11, ap. 1, b. 945 (SA, b. 3640), l. 10.
|
Vilniaus miesto prezidento Antano Tyzenhauzo išduotas pasas „piliečiui, Lietuvos tarybos nariui“ Mykolui Kleopui Oginskiui, vykstančiam į Sokoluvą.
Vilnius, 1794 m. gegužės 17 d. Lenkų k., paso formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
Pasas 1794 m. gegužės 19 d. pateiktas Merkinės pavieto Civilinei karinei tvarkomajai komisijai, 1794 m. gegužės 20 d. – Gardino pavieto saugumo deputacijos sesijoje.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 68, l. 1-1v.
|
Šventosios Vokiečių Tautos Romos imperijos pasas.
Viena, 1794 m. gruodžio 14 d. Lotynų k., vokiečių k.,paso formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
Pasas išduotas grafui Mykolui Kleopui Oginskiui, su žmona ir patarnautojais iš Vienos vykstančiam į Romą.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 63, l. 11.
|
Prancūzijos Respublikos pasas.
Florencija, 4-ieji Respublikos metai, nivozo mėnesio 17 d. (1796 m. sausio 7 d.). Prancūzų k., paso formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
Pasas išduotas Prancūzijos Respublikos įgaliotojo ministro Toskanoje André Franҫois Miot piliečiui Jeanui Riedeliui (Mykolui Kleopui Oginskiui),kuriame pažymima „ ... amžius trisdešimt metų; ūgis penkios pėdos, 4 coliai; plaukai šatenas, antakiai tokie patys, akys rudos, kakta siaura, nosis vidutinė, burna vidutinė, smakras apvalus, veidas ovalus“, vykstančiam su savo tarnu į Konstantinopolį.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 63, l. 12.
|
Zalesės dvaro (Ašmenos paviete), priklausančio Pranciškui Ksaverui Oginskiui, inventoriaus fragmentas.
[B.v.], 1800 m. liepos 14 d. Lenkų k., rankraštis.
Inventoriuje pavaizduotas Oginskių giminės herbas. XIXa. pradžioje iš dėdės P.K.Oginskio paveldėjęs Zalesę, Mykolas Kleopas Oginskis ją pavertė savo šeimos rezidencija.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 2337, l. 2.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Atsiminimų fragmentas. Fragmentai.
[B.v.], XIX a. pradžia. Lenkų kalba, rankraštis.
Atsiminimuose aprašoma ir jo kelionė 1802m. į Sankt Peterburgą, kurios tikslas buvo kreiptis į Rusijos imperatorių ir kitus aukštus pareigūnus dėl savo ir giminaičių dvarų grąžinimo ir perėmimo bei parodyti valdovui savo nuolankumą .
LVIA, F.1177, ap.1, b. 81, l. 9v- 10.
|
Rusijos imperatoriaus Aleksandro I įsakas Valdančiajam Senatui dėl valdų
suteikimo Mykolui Kleopui Oginskiui.
Sankt Peterburgas, 1802 m. balandžio 10 d. Rusų k., rankraštis,nuorašas.
Šiuo imperatoriaus įsaku grafui Mykolui Kleopui Oginskiui iki gyvos galvos leidžiama valdyti Rietavo seniūniją ir Juodainių tenutiją Raseinių paviete bei dalį Pervalko seniūnijos Gardino paviete su sąlyga, kad iždui bus mokami nustatyti mokesčiai.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5093, l. 3 – 3v.
|
Grafo Mykolo Kleopo Oginskio trimetis kontraktas su Rietavo miesto žydais dėl svaigalų gamybos ir prekybos jais arendos.
[B.v.],1803 m. balandžio 23 d. Lenkų k., rankraštis.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 830, l. 18.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Pareiškimas.
Vilnius, 1803 m. spalio 23 d. Lenkų k., rankraštis.
Pareiškime M.K. Oginskis, remdamasis jo žmonos Izabelės Lasockos – Oginskienės 1799 m. kovo 8 d. atliktu jos turto separavimu ir siekdamas apsaugoti savo nuosavybę, prašo įteisinti jų nuosavybės atskyrimą, kad žmonos skolos nebūtų išieškomos iš jo dvarų.
1803 m. spalio 24 d. šis pareiškimas įrašytas į Vilniaus pavieto pilies teismo knygą.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 75, l. 4
|
Oginskis, Tadas. Laiškas tėvui Mykolui Kleopui Oginskiui.
Bžezina, 1804 m. rugsėjo 23 d. Lenkų k., rankraštis.
Laiške šešiametis vaikas aprašo savo šilčiausius jausmus ir meilę tėvui, informuoja apie savo pasiekimus mokantis prancūzų, vokiečių, lenkų, lotynų kalbų ir kt. Tikėtina, kad laišką, pagal jo žodžius, rašė jam artimas žmogus.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5803, l. 155
|
Rusijos imperijos pasas.
Paryžius, 1811 m. sausio 6 d. (senuoju stiliumi : 1810 m. gruodžio 25 d.). Rusų k., prancūzų k., paso formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
Pasas išduotas Rusijos imperijos ypatingojo ir įgaliotojo pasiuntinio prie Prancūzijos imperatoriaus kunigaikščio Aleksandro Kurakino slaptam tarėjui, senatoriui grafui Mykolui Kleopui Oginskiui, grįžtančiam per Frankfurtą, Drezdeną, Varšuvą į Rusiją.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 63, l. 17.
|
Apsauginis raštas dėl dvarų apsaugos ir visokeriopos pagalbos suteikimo jų prižiūrėtojams, išduotas Rusijos karinės valdžios senatoriui Mykolui Kleopui Oginskiui, esančiam ypatingoje imperatoriaus globoje.
1812 m. lapkričio 26 d. Rusų k., apsauginio rašto formuliaras su ranka įrašytais M.K.Oginskio duomenimis.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 76, l. 1.
|
Oginskis,Ksaveras. Laiškas tėvui Mykolui Kleopui Oginskiui.
Varšuva, 1814 m. sausio 2 d. Prancūzų k., rankraštis.
K.Oginskis laiške sveikina tėvą su Naujais metais, informuoja apie savo ir brolio Tado mokslus licėjuje Varšuvoje ir kt.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5803, l. 159.
|
Minsko karinio gubernatoriaus Gavrilo Ignatjevo raportas Lietuvos kariniam gubernatoriui Aleksandrui Rimskiui Korsakovui dėl Lenkijos Karalystės konstitucijos projekto platinimo Minsko gubernijoje
Minskas, 1815 m. liepos 25 d. Rusų k., rankraštis.
Raporte teigiama, kad konstitucijos projekto platintojas yra Vilniaus gubernijos dvarininkas Jurgis Soroka. Šį dokumentą J.Soroka gavęs Vilniuje iš senatoriaus Mykolo Kleopo Oginskio žmogaus Pranciškaus Bavoro, dalyvaujant pačiam senatoriui. Siūloma senatorių M.K.Oginskį apklausti.
LVIA, F. 378, BS, 1815m., b. 103, l. 3
|
Senatoriaus grafo Mykolo Kleopo Oginskio pasiaiškinimas dėl Lenkijos
Karalystės konstitucijos projekto platinimo.
[Vilnius, 1815 m. rugpjūčio pradžia]. Prancūzų k., rankraštis, nuorašas.
Laiške Lietuvos kariniam gubernatoriui Aleksandrui Rimskiui Korsakovui
M.K.Oginskis teigia,kad informacija apie Lenkijos konstitucijos projektą
plačiai pasklidusi ir reiškia abejones dėl jo žmonių dalyvavimo platinant
šį dokumentą.
LVIA, F. 378, BS, 1815m., b. 103, l. 9-9v.
|
Mykolo Kleopo Oginskio 1818 m. rugpjūčio 16 d. testamentas ir 1821 m. spalio 3 d. jo papildymas.
Vilnius, (XIX a.). Lenkų k., rankraštis, nuorašas.
M.K.Oginskis Zalesės dvarą užrašo iki gyvos galvos žmonai Marijai de Neri – Oginskienei (po jos – sūnui Kleopui Irenėjui), kitas valdas ir skolas užrašo lygiomis dalimis visiems savo vaikams iš abiejų santuokų.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 33, l. 2 – 2v.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Laiškas spaustuvininkui Juozapui Zavadskiui.
Zalesė, 1820 m. kovo 28 d. Prancūzų k., rankraštis.
M.K.Oginskis laiške rašo apie ponios Christine Gerhard – Frank koncerte atliktą jo polonezą.
Jis rašo, kad „niekas neturi teisės publikuoti arba atlikti kūrinių, kurie nėra jų nuosavybė“.
LVIA, F. 1135, ap. 7, b. 441, l. 8
|
Rusijos finansų ministro grafo Dmitrijaus Gurjevo raštas grafui Mykolui Kleopui Oginskiui.
[B.v.],1820 m. liepos 13 d. Rusų k., rankraštis.
Finansų ministras siūlo M.K. Oginskiui nupirkti Rietavo miškų likutį, t.y. 4715 dešimtinių miško už 47676 sidabro rublius ir 54 kapeikas.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 6288, l. 3 – 3v.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Priesakai sūnui Kleopui Irenėjui Oginskiui, išvykstančiam studijuoti į Italiją.
[B.v.,1822 m.]. Prancūzų k., rankraštis, nuorašas.
Priesakuose gvildenamos tikėjimo Dievu ir maldos, motinos pasitikėjimo nusipelnymo, asmens higienos laikymosi, sveiko ir blaivaus gyvenimo būdo propagavimo, santykių su tarnu ir globėjais Dolgorukiais, savianalizės, moralės, įvairių mokslų, būsimos karjeros ir kitos temos.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 87, l. 1 – 1v.
|
Oginskytė, Amelija. Laiškas tėvui Mykolui Kleopui Oginskiui.
Rietavas, 1824 m. rugsėjo 3 d. (data senuoju stiliumi : rugpjūčio 22 d.).Prancūzų k., rankraštis.
Amelijos laiške parašytos eilės (Amelijos?), skirtos muzikai,taip pat yra kitų jo dukterų Emos ir Idos bei sūnaus Irenėjaus prierašai.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 6054, l. 26
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Polonaise : [ gaidos ].
Florencija, 1824 m. Prancūzų ir italų k., rankraštis.
Rusijos valstybinis senųjų aktų archyvas Maskvoje (РГАДА ),
F. 12, ap. 1, b. 304, d. 19, l. 7
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Polonaise : [ gaidos ].
Florencija, 1824 m. Prancūzų ir italų k., rankraštis.
Rusijos valstybinis senųjų aktų archyvas Maskvoje (РГАДА ),
F. 12, ap. 1, b. 304, d. 19, l. 7v– 8.
|
Oginskis, Kleopas Irenėjus. Laiškas tėvui Mykolui Kleopui Oginskiui.
[Vietovė neaiškiai parašyta],1825 m. gruodžio 24 d. ir 1826 m. kovo 27 d. Lenkų k., prancūzų k., rankraštis.
Laiške K.I.Oginskis apgailestauja, kad jau trejus metus šeima nebuvo susirinkusi kartu, sveikina tėvą su Šv. Kalėdom, baiminasi dėl Europos, tėvynės ir šeimos ateities mirus Rusijos imperatoriui Aleksandrui I, praneša apie savo mokslus ir kt.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5827, l. 5 – 5v.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Laiškas žmonai Marijai de Neri – Oginskienei Oginskių giminės genealogijos ir teisės į kunigaikščio titulą klausimais.
[B.v.],1832 m. rugsėjo 29 d. Prancūzų k., rankraštis, nuorašas.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 5837, l. 1 – 1v.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. „Pastabos apie muziką. Persų ir romėnų aistra muzikai“. Fragmentai.
[B.v.,be datos]. Prancūzų k., rankraštis.
LVIA, F. 1177, ap. 1, b. 82, l.5v – 6.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Polonezas : [ gaidos ir žodžai ].
(B.v.),XIX a. Lenkų k., rankraštis.
Rusijos valstybinis senųjų aktų archyvas Maskvoje (РГАДА ),
F. 12, ap. 1, b. 304, d. 18, l. 112– 112v.
|
Oginskis, Mykolas Kleopas. Polonezas : [ gaidos ir žodžai ].
(B.v.),XIX a. Lenkų k., rankraštis.
Rusijos valstybinis senųjų aktų archyvas Maskvoje (РГАДА ),
F. 12, ap. 1, b. 304, d. 18, l. 113– 113v.