Virtuali paroda „Sovietinė kultūra: vaizdų naratyvas“

IV Pabaltijo studentų dainų ir šokių festivalio „Gaudeamus“ koncertas. Vilnius, Vingio parkas, 1968 m. liepa. Fotonuotrauka. LYA, f. 1771, ap. 278, b. 577, l. 13.
1940 m. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą ir įjungus ją į SSRS sudėtį, krašto sovietizavimo politika skaudžiai palietė ir šalies kultūrinį bei visuomeninį gyvenimą. Komunistiniais pagrindais pertvarkant visuomenę, siekta slopinti tautinę bei religinę žmonių sąmonę, skiepyti komunistines vertybes ir suformuoti sovietinę tapatybę, pasitelkiant platų indoktrinacinių mechanizmų spektrą. Kultūros sovietizavimas negalėjo būti paliktas savieigai, todėl buvo atidžiai prižiūrimas ir kontroliuojamas, kad atitiktų diegiamą komunistinę pasaulėžiūrą. Visiems menininkams buvo nurodyta vaizduoti sovietinę santvarką kaip geresnę, kūrybą – kaip laisviausią, kultūrą – kaip pažangiausią, idėjiškai turtingiausią ir humaniškiausią.
Lietuvos ypatingasis archyvas (LYA) parengė dokumentų parodą, skirtą Lietuvos sovietinei kultūrai apžvelgti. Ši virtuali paroda yra pirmoji parodų ciklo „Sovietinės Lietuvos visuomenė“ dalis. Parodoje eksponuojamos skirtingas sovietinės kultūros veiklos nišas reprezentuojančios fotonuotraukos ir keletas okupacinio režimo struktūrų direktyvinių bei kitų dokumentų.
Eksponuojamos fotonuotraukos ir dokumentai yra saugomi Lietuvos komunistų partijos (LKP) centro komiteto fonde Nr. 1771, aukščiausio sovietinės administracijos Lietuvoje pareigūno, Lietuvos komunistų partijos vadovo Antano Sniečkaus fonde Nr. 16895 bei kituose LKP dokumentų fonduose.
Su šiais ir kitais dokumentais galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo LKP dokumentų skaitykloje Vilniuje, Gedimino pr. 12.
Kviečiame apsilankyti.