Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024,
el.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Valstybės archyvai reiškia solidarumą ir paramą Ukrainai

 

Asmenų aptarnavimas

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00 –12.45      

 

 

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

Bendraukime:

Svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“

Svetainėje „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas“ 

 

Naujienos

Dokumentas apie 1949 m. liepos mėnesį Kauno sporto halėje vykusį TSRS bokso čempionatą

2013-06-18

 

    Lietuvos TSR vidaus reikalų ministerijos (MVD) Milicijos valdybos Operatyvinio skyriaus archyviniame fonde Nr. V-11 saugoma LTSR MVD Kauno miesto ir apskrities valdybos viršininko, milicijos pulkininko A. Jenukidzės 1949 m. liepos 16 d. ataskaita LTSR vidaus reikalų ministrui, generolui-majorui J. Bartašiūnui apie įvykius 1949 m. liepos 10-15 dienomis Kauno sporto halėje vykusio TSRS bokso čempionato metu.

     TSRS bokso čempionate dalyvavo 285 atletai iš įvairių TSRS respublikų, Maskvos ir Leningrado. Gyventojų susidomėjimas varžybomis buvo milžiniškas − iš viso tomis dienomis Sporto halėje apsilankė apie 120−140 tūkst. žiūrovų. Viešajai tvarkai užtikrinti LTSR MVD Kauno m. milicijos valdybos vadovybė sudarė specialiai parengtą 55 MVD darbuotojų grupę. Ypatingai gausiai žiūrovai rinkosi į tas varžybas, kuriose dalyvavo Lietuvos TSR čempionas Algirdas Šocikas ir absoliutus TSRS bokso čempionas Nikolajus Koroliovas. Ataskaitoje pabrėžiama, kad publika atvirai demonstravo savo simpatijas A. Šocikui ir buvo priešiškai nusiteikusi N. Koroliovo atžvilgiu. Liepos 13 d. N. Koroliovo kovos su TSRS ginkluotųjų pajėgų boksininku metu, į N. Koroliovą iš tribūnos buvo mestas obuolys.

     Čempionato kulminacija − 1949 m. liepos 14 d. vykusi finalinė N. Koroliovo ir A. Šociko dvikova, kurią Sporto halėje stebėjo apie 20 tūkst. žiūrovų, dar apie 12 tūkst. būriavosi Sporto halės prieigose, bandydami prasiveržti į vidų. Buvo nustumtas išorinis milicijos postas, sulaužyti apsauginiai barjerai, išlaužtos įėjimo durys. Nežiūrint į tai, kad budinčių MVD darbuotojų grupei talkino milicijos mokyklos kursantai bei Kauno m. dislokuotų sovietinės armijos karinių dalinių kariškiai, užtikrinti saugumą ir viešąją tvarką buvo sudėtinga. Minia buvo suvaldyta tik tada, kai į bandančius brautis žmones, atsukus priešgaisrinį čiaupą, buvo paleista vandens srovė.

    

     Pranešime akcentuojama, kad finalinės A. Šociko ir N. Koroliovo dvikovos metu buvo labai sunku užtikrinti viešąją tvarką, kadangi dalis publikos elgėsi iššaukiančiai, kėlė triukšmą, švilpė, mėtė akmenis. Akmenim buvo sužeistas LTSR MVD Kauno miesto ir apskrities valdybos viršininko pavaduotojas, milicijos pulkininkas V. Presniakovas, vieno milicijos karininko žmonai buvo praskelta galva. Didelis pasipiktinimas kilo, kai TSRS bokso čempionato nugalėtoju buvo paskelbtas N. Koroliovas. Išėjęs iš sporto halės, A. Šocikas susirinkusių žmonių ant rankų buvo nuneštas iki lengvojo automobilio.

    Liepos 15 d., čempionato pabaigos dieną, siekiant išvengti galimų riaušių, buvo panaudota raitoji milicija.

    Su šiuo dokumentu ir kitomis LTSR vidaus reikalų ministerijos archyvinių fondų bylomis galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skaitykloje, adresu: O. Milašiaus g. 23, Vilnius.

 

 


 
 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2014-10-23 11:27