Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024,
el.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Valstybės archyvai reiškia solidarumą ir paramą Ukrainai

 

Asmenų aptarnavimas

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00 –12.45      

 

 

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

Bendraukime:

Svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“

Svetainėje „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas“ 

 

Naujienos

Virtuali paroda. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis

2014-02-10

LIETUVOS LAISVĖS KOVOS SĄJŪDIS

 

   Sovietų Sąjungai 1944 m. okupavus Lietuvą, krašte kilo ginkluotas pasipriešinimas, kūrėsi partizanų struktūros, kurios vienijosi į Laisvės kovų organizaciją, politinėmis bei karinėmis priemonėmis kovojančią už šalies išlaisvinimą ir nepriklausomos demokratinės valstybės atkūrimą. 1949 m. vasario 2-22 d. buvo sušauktas Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas. Jame dalyvavo atstovai iš visos Lietuvos. Svarbiausias suvažiavime parengtas dokumentas buvo 1949 m. vasario 16 d.

   Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (LLKS) tarybos deklaracija, kuri kartu su kitais dokumentais sudarė teisinį ir politinį Lietuvos laisvės kovų pagrindą, įteisino LLKS kaip visuotinio organizuoto ginkluotojo pasipriešinimo sovietinei okupacijai organizaciją, o jos tarybą – kaip vienintelę teisėtą valdžią okupuotos Lietuvos teritorijoje. LLKS vadovavo pasipriešinimo sąjūdžiui iki pat 1953 m., kai buvo sunaikintos organizuotos Lietuvos partizanų struktūros.

   Atsižvelgiant į Deklaracijos reikšmę Lietuvos valstybės tęstinumui, Lietuvos nacionalinė UNESCO (Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos) komisija 2009 m. į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą įtraukė Deklaraciją kaip regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektą. Lietuvos ypatingajame archyve saugomas vienintelis žinomas originalus Deklaracijos egzempliorius.  

   Lietuvos ypatingojo archyvo fonduose saugomi Lietuvos ginkluoto pasipriešinimo dokumentai, suteikia galimybę betarpiškai susipažinti su Laisvės kovų sąjūdžio istorija, programa, taktika, politine, ideologine, organizacine ir kita veikla. Lietuvos partizanų dokumentų kolekcijos fonde Nr. K-5 saugomi autentiški Lietuvos partizanų dokumentai, Lietuvos partizanų dokumentų mikrofilmų kolekcijos fonde Nr. K-12 – originalių, įvairiuose Lietuvos muziejuose saugomų partizanų dokumentų mikrofilmuotos kopijos. Daug Lietuvos partizanų dokumentų saugoma kituose Lietuvos TSR valstybės saugumo komiteto (KGB) archyviniuose fonduose: sovietinio saugumo struktūrų suimtų partizanų ir jų rėmėjų baudžiamosios bylos, agentūrinės bylos „Roj“ („Spiečius“), „Les“ („Miškas“) apie LLKS tarybos prezidiumo narius, į Lietuvą iš Anglijos permestus agentus-radistus, turėjusius užmegzti ryšį su lietuvių pogrindžiu; Adolfo Ramanausko-Vanago paieškos, Juozo Deksnio agentūrinio ištyrimo ir kt. bylos. KGB ir Lietuvos komunistų partijos (LKP) dokumentų fonduose taip pat saugomi sovietinių politinių ir represinių struktūrų dokumentai, atspindintys ginkluoto pasipriešinimo slopinimą.

   Parodoje eksponuojami autentiški Lietuvos ypatingajame archyve saugomų Lietuvos partizanų dokumentų kolekcijų dokumentai; baudžiamosiose, operatyvinio stebėjimo ir ištyrimo bylose kaip daiktiniai įkalčiai saugomi konfiskuoti „trofėjiniai“ partizanų dokumentai (įsakymai, pranešimai, raportai, nuotraukos, leidiniai, ataskaitos ir kt.). Su šiais ir kitais dokumentais galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklose.

 

 

Kviečiame apsilankyti

 

 


 
 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2014-02-14 09:00