Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024,
el.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Valstybės archyvai reiškia solidarumą ir paramą Ukrainai

 

Asmenų aptarnavimas

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00 –12.45      

 

 

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

Bendraukime:

Svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“

Svetainėje „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas“ 

 

Naujienos

Virtuali paroda. Užsienio lietuvių sveikinimai (atvirukai) šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje draugijai

2013-12-10

   Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, vienas iš aktualiausių sovietų režimo uždavinių per visą okupacijos laikotarpį buvo antitarybinių pažiūrų lietuvių išeivijos politinės ir kultūrinės įtakos neutralizavimas. Po J. Stalino mirties karinio konflikto su kapitalistiniu pasauliu viziją pakeitė taikios komunizmo ekspansijos („taikaus sambūvio“) doktrina. Vienas iš būdų stengiantis formuoti teigiamą išeivijos požiūrį į „lietuvių tautos pasiekimus sovietiniais metais“ buvo kontroliuojami kultūriniai ryšiai. Šiems ryšiams suaktyvinti 1963 m. buvo įkurtas Valstybės saugumo komiteto (KGB) prie Lietuvos TSR Ministrų Tarybos 1-ojo skyriaus vadovaujamas (neviešai) Kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje komitetas, kuris perėmė iki tol Berlyne darbui tarp išeivių veikusio Grįžimo į tėvynę ir kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje komiteto Lietuvos iniciatyvinės grupės funkcijas (1955-1962 m.) bei jos užsienio lietuviams leistą laikraštį,,Tėvynės balsas” (nuo 1967 m. ,,Gimtasis kraštas”). 1976 m. gegužės mėn. LTSR Ministrų Tarybos potvarkiu Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje komitetas buvo reorganizuotas į Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje draugiją „Tėviškė‟. Pagrindiniai reorganizuotos draugijos deklaruojami uždaviniai buvo palaikyti ir plėsti kontaktus bei kultūrinius ryšius su tautiečiais užsienyje ir jų organizacijomis, supažindinti užsienyje gyvenusius tautiečius su sovietinės Lietuvos gyvenimu, kultūros pasiekimais ir jos propagavimas Vakaruose. KGB naudojosi Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje draugija „Tėviškė“ kaip priedangos organizacija viešai neskelbiamiems uždaviniams įgyvendinti – susilpninti išeivijos antisovietinę veiklą, trukdyti jai kelti Lietuvos okupacijos klausimą tarptautiniu lygiu bei remti kitaminčius Lietuvoje.

   „Tėviškės“ draugija aktyviai susirašinėjo su užsienyje gyvenusiais lietuviais, siuntė jiems įvairią literatūrą, kino filmus, organizuodavo parodas ir ekskursijas po Lietuvą. Savo ruožtu, iš išeivių sulaukdavo padėkų už galimybę apsilankyti Lietuvoje, susipažinti su Lietuvos kultūriniu gyvenimu, sveikinimų Naujųjų Metų ir kitomis progomis.

   Lietuvos ypatingajame archyve saugomas Lietuvos kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje draugijos „Tėviškė‟ dokumentų fondas Nr. K-3, kuriame yra Kultūrinių ryšių su tautiečiais užsienyje komiteto ir „Tėviškės“ draugijos 1963-1987 m. veiklos, susirašinėjimo su Lietuvos komunistų partijos Centro komitetu, užsienio reikalų ministerija, sąjungine draugija „Rodina“ („Tėvynė“) Maskvoje darbo organizavimo, kultūrinio bendradarbiavimo su tautiečiais užsienyje klausimais dokumentai, darbuotojų asmens bylos ir kt.

 

 Kviečiame apsilankyti

 

 


 
 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2013-12-10 16:02