Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024,
el.p. [email protected], kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Valstybės archyvai reiškia solidarumą ir paramą Ukrainai

 

Asmenų aptarnavimas

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00 –12.45      

 

 

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

Bendraukime:

Svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“

Svetainėje „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas“ 

 

Naujienos

Įsijunk internetą ir skaityk archyvinius dokumentus

2020-05-30

Įsijunk internetą ir skaityk archyvinius dokumentus 

 

Laisvės kovotojo Petro Bartkaus-Žadgailos eilės „Sesei“

 

1925 m. gegužės 30 d. gimė Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos Prezidiumo sekretorius, LLKS Tarybos 1949 m. vasario 16 d. Deklaracijos signataras Petras Bartkus-Žadgaila.

Minėdami 95-ąsias P. Bartkaus-Žadgailos gimimo metines, pristatome jo sukurtas ir Alkupėno slapyvardžiu pasirašytas eiles „Sesei“ bei eilėms sukurtos melodijos natas. Tikėtina, kad melodiją dainai sukūrė ir natomis užrašė Kęstučio apygardos Lydžio rinktinės Propagandos skyriaus viršininkas Mečislovas Dargužas-Aras.

Eilėraštį „Sesei“ P. Bartkus-Žadgaila dedikavo Prisikėlimo apygardos ryšių įgaliotinei Rožei Teresei Jankevičiūtei-Miglai, Jėgai, kuri vėliau prisiminė: „Ankstyvą pavasarį miškuose žydėdavo žibuoklės. Kartais atrodė, kad brendi per mėlyną, mėlyną jūrą. Bartkus, būdamas poetiškos prigimties, matyt tai pastebėjo ir 1948 metais, kai mane jau tardė saugumiečiai, jo bendražygių tvirtinimu, parašė man skirtą eilėraštį „Sesei“.

Eilės ir natos rastos 1994 m. Šilalės rajone žemėje užkastame bidone, kuriame buvo paslėptas Žemaičių apygardos vado Vlado Montvydo-Žemaičio archyvas.

Tarp Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų Lietuvos partizanų dokumentų galima rasti ne vieną Lietuvos partizanų sukurtą eilėraštį ar dainos tekstą, tačiau daugelio jų autoriai ir melodijos yra nežinomos. Pristatytos eilės su natomis yra vienas iš retesnių atvejų, kai yra išlikę ne tik dainos tekstas bei natomis užrašyta melodija, bet yra žinoma ir kam šios eilės buvo dedikuotos.

 

 

Siūlome pasiklausyti dainos „Sesei“, kurią gyvai atlieka dainų autorius ir atlikėjas Povilas Girdenis. Vaizdo įrašas darytas 2020 m. kovo 5 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (filmavo Rūta Tamkienė).

 

 

Tai paskutinis serijos #praleiskkarantinąprasmingai įrašas. Dėkojame visiems per karantiną sekusiems Lietuvos ypatingojo archyvo paskyrą Facebook socialiniame tinkle.

 

Karantiną galima praleisti prasmingai, reikia tik įsijungti internetą!

 

Bendraukime Facebook ir E-partizanų archyve

 
 
 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2020-06-01 09:09