Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024, faks.: (8 5) 251 4211,
el.p. lya@archyvai.lt, kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Asmenų aptarnavimas

 

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00 –12.45     

 

Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklose aptarnaujami tik skaitytojai, turintys Galimybių pasą bei dėvintys medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

 

Rekomenduojame darbui skaityklose iš anksto registruotis telefonu.

 

KGB dokumentų skaitykla

(vienu metu skaitykloje gali dirbti ne daugiau kaip 8 skaitytojai)

Registracija telefonu (8 5) 262 4923

Skaityklos darbo laikas:

pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 8 val. iki 17 val.

penktadieniais nuo 8 val. iki 15 val. 30 min.

pertrauka vedinimui ir dezinfekavimui nuo 12 val. iki 13 val.

 

VRM dokumentų skaitykla

(vienu metu skaitykloje gali dirbti ne daugiau kaip 5 skaitytojai)

Registracija telefonu (8 5) 247 7872

Skaityklos darbo laikas:

pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 7 val. 30 min. iki 16 val. 30 min.

penktadieniais nuo 7 val. 30 min. iki 15 val.

pertrauka vedinimui ir dezinfekavimui nuo 12 val. iki 13 val.

 

LKP dokumentų skaitykla

(vienu metu skaitykloje gali dirbti ne daugiau kaip 3 skaitytojai)

Registracija telefonu (8 5) 261 3738

Skaityklos darbo laikas:

pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 7 val. 30 min. iki 16 val. 30 min.

penktadieniais nuo 7 val. 30 min. iki 15 val.

pertrauka vedinimui ir dezinfekavimui nuo 12 val. iki 13 val.

 

Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklų darbo ir skaitytojų aptarnavimo organizavimo ekstremaliosios situacijos metu tvarkos aprašas

 

Lietuvos ypatingojo archyvo priimamajame aptarnaujami tik nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones dėvintys asmenys, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių.

 

Rekomenduojame prašymus bei kitus dokumentus Lietuvos ypatingajam archyvui teikti nuotoliniu būdu: elektroniniu paštu lya@archyvai.lt arba raštu, siunčiant adresu: Gedimino pr. 40, LT-01110 Vilnius.   

Kilus klausimų galite kreiptis telefonu (8 5) 264 9024.

 

Sekite mus:

Archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle

Svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“

Svetainėje „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas“

 

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

 

 

 

Naujienos

Lietuvos partizanų dokumentų „Kelionės“

2020-12-11

Lietuvos partizanai suprasdami dokumentų svarbą, įvairias būdais stengėsi juos išsaugoti ateities kartoms. Surūdijusiuose bidonuose, metaliniuose konteineriuose, stikliniuose induose užkasti po žeme ar paprastuose popieriaus ryšuliuose daržinėse, malkinėse, palėpėse, miškuose ilgus metus žmonių saugoti Lietuvos laisvės kovų dalyvių dokumentai nueina ilgą kelią, kol mūsų dienomis išvystą dienos šviesą ir patenka pas tyrinėtojus. Kartais šių dokumentų ieško specialiai rengiamos ekspedicijos, bet dažniausiai jie randami visiško atsitiktinumo dėka. Kad rasti dokumentai nesunyktų ir galėtų saugiai amžiams nugulti dokumentų saugyklose, jie turi būti restauruoti. O, kad iš saugyklų pasiektų tyrinėtojus ‒ ištirti ir aprašyti. Tai dažnai trunka ne vienerius ir ne dvejus metus. Pavyzdžiui 2016 m. Marijampolės rajone ir 2018 m. Kauno rajone rasti Tauro apygardos partizanų dokumentai, tyrinėtojams pasiekiami tapo tik po dviejų metų restauravimo ir dar kelių metų tvarkymo. 2017 m. Marijampolėje rasti lietuvių antinacinio pogrindžio dokumentai iki restauravimo pradžios beveik trejus metus pragulėjo šaldiklyje ir po metus trukusio restauravimo bus pradėti tvarkyti.

Plačiau apie Lietuvos laisvės kovotojų dokumentų „keliones“ iki Lietuvos ypatingojo archyvo saugyklų ir tyrinėtojų galima sužinoti virtualioje parodoje „Išsaugota atmintis“, kurioje pristatomas paskutiniais dešimtmečiais rastų Lietuvos partizanų dokumentų „kelias“, apžvelgiama Lietuvos ypatingojo archyvo saugoma Lietuvos partizanų dokumentų kolekcija.

 

http://virtualios-parodos.archyvai.lt/lt/virtualios-parodos/34/issaugota-atmintis/exh-111

 

Visi į Lietuvos ypatingąjį archyvą „atkeliavę“ Lietuvos partizanų dokumentai yra skelbiami interneto svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“ (http://epartizanai.archyvai.lt/)

 

Lietuvos partizanų dokumentai atrandami įvairiausiose, kartais ‒ labai netikėtose vietose, pačiomis įvairiausiomis aplinkybėmis. Seno, dažniausiai drėgno popieriaus ritinių pripildytus metalinius bidonus, konteinerius, stiklines ar kitokias talpas arba tiesiog popieriaus ryšulius aptikę žmonės turėtų žinoti, kad negalima bandyti išvynioti susuktų ritinių, atskyrinėti sulipusių lapų bei džiovinti šlapių ar drėgnų dokumentų, nes ilgus metus drėgmėje išbuvęs popierius, staiga išdžiūvęs sutrupa į smulkiausiais daleles ir tokių dokumentų atkurti jau nebeįmanoma. Prašytume žmonių, radus Lietuvos partizanų ar panašius dokumentus, iš karto pranešti apie tai Lietuvos ypatingajam archyvui, o kol atvyks archyvo atstovai, radinį sudėjus į plastikinį maišą, laikyti vėsioje, nuo saulės spindulių apsaugotoje vietoje arba šaldytuve.

          

Bendraukime Lietuvos partizanų dokumentų elektroniniame archyve (epartizanai.archyvai.lt) ir Lietuvos archyvų virtualių parodų portale (virtualios-parodos.archyvai.lt).

 

#Lietuvosypatingasisarchyvas#Lietuvosarchyvai#praeitis_ateičiai#Lietuvospartizanai

 


 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2020-12-11 12:21