Gedimino pr. 40/1, 01110 Vilnius, tel. (8 5) 264 9024, faks.: (8 5) 251 4211,
el.p. lya@archyvai.lt, kodas Juridinių asmenų registre 193053247,
AB ,,Swedbank“ atsiskaitomoji sąskaita LT487300010002462313

VIRTUALIOS PARODOS

Čia galite peržiūrėti visų virtualių parodų ekspozicijas.

NAUJAUSIOS IKI 2017m. IKI 2012m.

 

NAUJIENLAIŠKIS

Įveskite pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos
 

 

Asmenų aptarnavimas

 

Lietuvos ypatingajame archyve asmenys aptarnaujami, jų prašymai, pareiškimai, skundai nagrinėjami Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų taisyklių nustatyta tvarka. 

Darbo laikas: I–IV 8.00–17.00, V 8.00–15.45, pietų pertrauka 12.00 –12.45     

 

Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklose aptarnaujami tik skaitytojai, turintys Galimybių pasą bei dėvintys medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną.

 

Rekomenduojame darbui skaityklose iš anksto registruotis telefonu.

 

KGB dokumentų skaitykla

(vienu metu skaitykloje gali dirbti ne daugiau kaip 8 skaitytojai)

Registracija telefonu (8 5) 262 4923

Skaityklos darbo laikas:

pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 8 val. iki 17 val.

penktadieniais nuo 8 val. iki 15 val. 30 min.

pertrauka vedinimui ir dezinfekavimui nuo 12 val. iki 13 val.

 

VRM dokumentų skaitykla

(vienu metu skaitykloje gali dirbti ne daugiau kaip 5 skaitytojai)

Registracija telefonu (8 5) 247 7872

Skaityklos darbo laikas:

pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 7 val. 30 min. iki 16 val. 30 min.

penktadieniais nuo 7 val. 30 min. iki 15 val.

pertrauka vedinimui ir dezinfekavimui nuo 12 val. iki 13 val.

 

LKP dokumentų skaitykla

(vienu metu skaitykloje gali dirbti ne daugiau kaip 3 skaitytojai)

Registracija telefonu (8 5) 261 3738

Skaityklos darbo laikas:

pirmadieniais – ketvirtadieniais nuo 7 val. 30 min. iki 16 val. 30 min.

penktadieniais nuo 7 val. 30 min. iki 15 val.

pertrauka vedinimui ir dezinfekavimui nuo 12 val. iki 13 val.

 

Lietuvos ypatingojo archyvo skaityklų darbo ir skaitytojų aptarnavimo organizavimo ekstremaliosios situacijos metu tvarkos aprašas

 

Lietuvos ypatingojo archyvo priimamajame aptarnaujami tik nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones dėvintys asmenys, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių.

 

Rekomenduojame prašymus bei kitus dokumentus Lietuvos ypatingajam archyvui teikti nuotoliniu būdu: elektroniniu paštu lya@archyvai.lt arba raštu, siunčiant adresu: Gedimino pr. 40, LT-01110 Vilnius.   

Kilus klausimų galite kreiptis telefonu (8 5) 264 9024.

 

Sekite mus:

Archyvo paskyroje Facebook socialiniame tinkle

Svetainėje „Lietuvos partizanų dokumentų elektroninis archyvas“

Svetainėje „Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų skaitmeninių vaizdų archyvas“

 

 

Mūsų paskyra Facebook socialiniame tinkle 

 

 

 

 

Naujienos

Suskaitmeninti seniausi Lietuvoje išlikę videodokumentai

2016-12-12

Įgyvendinant projektą „KGB sudarytų video ir elektroninių skaičiavimo mašinų magnetinių juostų technologiniai tyrimai, iššifravimas ir skaitmeninimas“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba, suskaitmeninti seniausi Lietuvoje išlikę videodokumentai.

Atlikus Lietuvos ypatingojo archyvo saugomų SONY V-30H ir V-60H tipo videojuostų technologinius tyrimus ir atsižvelgus į jų rezultatus, buvo stabilizuota juostų fizinė būklė, juostos parengtos skaitmeninimui. Skaitmeninant juostas, jose užfiksuota informacija perkelta į šiuolaikines laikmenas. Iš skaitmeninti pateiktos 21 videojuostos, buvo suskaitmeninta 18 juostų, 3-jose – įrašų nebuvo. Daugumos juostų vaizdo įrašo kokybė prasta. Tikėtina, kad tam įtakos turėjo nekokybiškai atliktas įrašas bei ilgas saugojimo, kuomet juostos nebuvo persukamos, laikotarpis. Suskaitmeninus juostas paaiškėjo, kad tai seniausi Lietuvoje saugomi videoįrašai, kurie yra daryti 1977–1989 m. Pagrindinėse Lietuvos vaizdo dokumentų saugyklose – Lietuvos centriniame valstybės archyve ir Lietuvos nacionaliniame radijuje ir televizijoje, ankstyviausi saugomi videoįrašai yra daryti 1985 m. 5 juostose yra užfiksuoti KGB darbuotojų 1977–1978 m. daryti įvairiais nusikaltimais kaltinamų asmenų apklausų įrašai. 9 juostose įrašai daryti 1983–1989 m. Juose užfiksuotos kaltinamųjų apklausos, nusikaltimo vietos apžiūra, slapta gatvėje filmuoti vaizdai ir filmavimo bandymai. 4 juostose darytų vaizdo įrašų datų nustatyti nepavyko. Nustatyta, kad trys juostos buvo panaudotos antrą kartą, t.y. ant senų įrašų buvo įrašyti nauji vaizdai, tačiau jiems pasibaigus toliau galima matyti pirminį įrašą.  Suskaitmenintus įrašus galima peržiūrėti Lietuvos ypatingojo archyvo KGB dokumentų skaitykloje.

          Archyvo saugomų elektroninių skaičiavimo mašinų magnetinių juostų technologiniai tyrimai buvo atliekami Didžiojoje Britanijoje, nes Lietuvoje nėra tam reikalingos įrangos. Atliekant tyrimą buvo nustatyta, kad tai ½ colio 9 takelių magnetinės juostos. Iš skaitmeninti pateiktų 6 juostų, buvo suskaitmenintos 5, 1 yra sugadinta, dalis šios juostos nuplėšta, o išlikusioje dalyje nerasta jokių duomenų, todėl tokia juosta traktuojama kaip tuščia. Kiekvienos suskaitmenintos juostos turiniui buvo sukurti ir šiuolaikines laikmenas perkelti skaitmeniniai failai. Nustatyta, kad juostose buvo įrašytos įvairios atsarginės kopijos DEC BRU formatu. BRU formatas yra skirtas archyvavimui ir dažniausiai naudojamas daryti failų ar mažų juostų atsargines kopijas, talpinantis kelias dešimtis suarchyvuotų (angl. dump)failų, kurių viduje gali būti nuo vieno iki kelių tūkstančių kitų failų. Įgyvendinant projektą, juostos iki galo nebuvo iššifruotas, nes tam neužteko lėšų. Norint iki galo iššifruoti ir perskaityti juostose užkoduotą turinį, reikalinga speciali programinė įranga. Magnetinio juostų turinio iššifravimas bus tęsiamas 2017 m.

          Projekto įgyvendinimas padėjo ateities kartoms išsaugoti unikalius video ir elektroninius dokumentus bei juose užfiksuotą informaciją.  

  

 

KGB darbuotojų 1986 m. slapta darytas vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas žmogus, einantis gatve ir nešantis rankoje portfelį. Po to stambiu planu rodomas antras vyras, stovintis kitoje gatvės pusėje ir besižvalgantis, tarsi kažko lauktų. Jis su kažkuo susitinka, paima lagaminą ir nueina. Manoma, kad filmuota ne Lietuvoje. Ant juostos dėklo yra įrašas rusų kalba „Susitikimas prie konservatorijos“.

 

Lietuvos ypatingasis archyvas, f. K-38, ap. 2, s. v. 33.

 

  


 
Informaciją atnaujino: Linas Liauksminas, LYA
Informacija atnaujinta: 2016-12-12 08:09